لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۱ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۵:۱۶

«رییس جمهور کرزی با جرگه که خود فراخوانده بود، در تضاد قرار گرفت»


اکثر روزنامه های معتبر بین المللی در شماره های اخیر شان، لویه جرگه مشورتی اخیر در افغانستان را مورد بحث قرار داده و روی نتایج این جرگه تمرکز نموده اند.


دیلی تیلیگراف
دیلی تیلیگراف چاپ برتانیا می نویسد، بعد از آنکه لویه جرگه مشورتی به موافقتنامه امنیتی بین کابل و واشنگتن و حضور قرارگاه های امریکایی درافغانستان توافق کرد، رییس جمهور کرزی با جرگه که خود فراخوانده بود، در تضاد قرار گرفت.

دیلی تیلگراف می نویسد، کرزی با وجود گشایش لویه جرگه متشکل از 2500 رهبر قومی از سراسر افغانستان که برای اتخاذ تضمیم در مورد 9 پایگاه و حضور حدود هشت هزار سرباز امریکایی در افغانستان گرد هم آمده بودند، به اعضای جرگه گفت، تازمانی که امریکا صلح را در افغانستان نیاورد، این موافقنامه را امضا نمی کند.

دیلی تیلیگراف مینویسد، این عقب گردی رییس جمهور کرزی بعد از ماه ها مذاکرات جدی بین امریکا و افغانستان صورت گرفت. در این قرارداد امنیتی، بیشترین اختلاف روی موضوع مصونیت قضایی نیروهای امریکایی درافغانستان بود.

یک روز قبل از گشایش لویه جرگه، یک همکار رییس جمهور کرزی جنجالی را زمانی ایجاد کرد که گفت، انتظار میرود رییس جمهور اوباما از تخطی هایی که نیروهای امریکایی مرتکب آن شده اند، معذرت بخواهد.

اوباما برای آنکه امضای این توافقنامه را سریعتر سازد نامه یی به کرزی فرستاد و اطمینان داد که امریکا حاکمیت ملی افغانستان را احترام می کند. واشنگتن هراس دارد که تاخیر در امضای این توافقنامه به این معنا خواهد بود که وقت کافی برای طرح یک پلان جدید امنیتی، قبل از خروج نیروهای امریکایی در پایان سال 2014 کم خواهد بود.


واشنگتن پوست
واشنگتن پوست نیز در شماره اخیر اش مطلبی را در مورد لویه جرگه اخیر در افغانستان به نشر رسانیده و می نویسد، لویه جرگه بین رییس جمهور کرزی و رهبران قومی به روز یکشنبه، با احساساتی به پایان رسید که امریکا انتظار آنرا نداشت.

واشنگتن پوست می افزاید، صبغت الله مجددی رییس لویه جرگه به رییس جمهور کرزی گفت، این موافقتنامه را امضا کند زیرا به نفع ملت است ولی کرزی در ساعات پایانی جرگه بار دیگر به روی ستیژ رفته و تکرار کرد که به آسانی و ساده گی این موافقتنامه را امضا نمی کند.

در حالیکه دیلی تیلیگراف و واشنگتن پوست لویه جرگه اخیر در افغاسنتان را مورد بحث قرار داده اند، نیویارک تایمز در شماره اخیر اش جنبه دیگر از مساله افغانستان را به بحث گرفته و در مقاله تحت عنوان خداحافظی طولانی در افغانستان، می نویسد.


نیویارک تایمز
به نوشته نیویارک تایمز، بارک اوباما در اولین کمپاین ریاست جمهوری اش وعده ختم جنگ افغانستان را داده، تعداد نیروها در افغانستان را از 100 هزار به 47 هزار کاهش داد و وعده خروج کلی نیروهای محاربوی از افغانستان را تا پایان سال 2014 داد.

نیویارک تایمز می نویسد اوباما همچنان گفته است یک رقمی از سربازان را برای آموزش و پرورش نیروهای افغان و فعالیت های ضد تروریستی در افغانستان باقی خواهد گذاشت ولی او هیچوقت نگفته است چی تعداد سربازان را در افغانستان نگهمیدارد.

اوباما این را هم هیچوقت نگفته است که این نیروهای محدود که قرار است بعد از سال 2014 در افغانستان بمانند، چگونه می توانند شایسته گی قوای افغان را بهتر سازند، شایسته گی را که در ده سال گذشته، قوای وسیعتر خارجی نتوانست به آن نایل آید.
XS
SM
MD
LG