لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۸ قوس ۱۴۰۰ کابل ۱۱:۰۲

سرنوشت: این حق رییس جمهور است که چه وقت توافقنامه امنیتی و دفاعی را امضا کند


امضای هر چه عاجل توافقنامه امنیتی و دفاعی با امریکا و افزایش خشونت ها علیه زنان در افغانستان در صدر مطالب روزنامه های منتشر شدهء کابل قرار دارند.

سرنوشت
روزنامه غیر دولتی سرنوشت به نقل از تعدادی از اعضای شورای ملی در صفحه نخست اش با عنوان درشت نگاشته، «این حق رییس جمهور است که چه وقت باید توافقنامه امنیتی و دفاعی را امضا کند.»

روزنامه در ادامه می افزاید، جرگه تنها در مورد بحث روی مواد توافقنامهء امنیتی و دفاعی فراخوانده شده بود نه به ارتباط زمان امضاء آن.

ویسا
روزنامهء ویسا در سرمقاله خود می نگارد، سخن یک رییس جمهور خود یک مفهوم دارد. مقام ارشد یک کشور تحت هیچ شرایطی تصمیم یک فیصله نادرست را نمی تواند بگیرد.

مانده گار
روزنامه غیر دولتی مانده گار می نویسد، رییس جمهور حامد کرزی به خاطر امضاء توافقنامه امنیتی و دفاعی را به تعویق می اندازد که در انتخابات آینده علیه منافع اش عمل نکنند.

به باور نویسنده تا حدی اظهارات آقای کرزی به جا است زیرا در انتخابات گذشته به نفع وی کار های صورت گرفته بود.

دنیا
روزنامه غیر دولتی دنیا به نقل سفیر امریکا در افغانستان می نگارد، فیصله های لویه جرگه مشورتی آشکار ساخت که افغان ها خواهان ارتباطات گسترده با جامعه جهانی هستند.

ملی باور
روزنامه غیر دولتی ملی باور در صفحه نخست اش می نویسد، تایید توافقنامه امنیتی و دفاعی خلاف میل کشور های همسایه است و در ضمن سوال می کند، چرا پاکستان و ایران از توافقنامه امنیتی و دفاعی هراس دارند؟

در ادامه مطلب آمده است، آن عده افرادی که به نماینده گی از افغان های مقیم ایران در لویه جرگه حضور داشتند برای شان از جانب ایران گفته شده بود که علیه جرگه رای بدهند.

روزنامه در ادامهء مطلب خود از عملکرد های نیرو های امنیتی در جریان روز های لویه جرگه مشورتی قدردانی کرده و اطمینان می دهد که نیرو های افغان به تنهایی می توانند امنیت را در افغانستان حفظ نمایند.

هیواد
روزنامهء دولتی هیواد می نگارد، شورای وزیران اختتام موفقانهء لویه جرگه را به تمامی مردم افغانستان مبارک باد گفته است.

از سوی دیگر، شماری از نشریه های کابل از افزایش خشونت علیه زنان ابراز نگرانی کرده اند.

ملی باور
روزنامه غیر دولتی ملی باور در سرمقاله خود بعضی ارقام خشونت علیه زنان را منتشر کرده است.

روزنامه به نقل از مقامات کمیسیون حقوق افغانستان بشر می نگارد، در جریان شش ماه نخست سال جاری 976 مورد خشونت توهین و تحقیر زبانی، ۸۶۲ مورد خشونت اقتصادی که از لحاظ مالی زندگی شان تامین نمی شود و ۲۶۷ مورد تجاوز جنسی را ثبت کرده اند.

محور
روزنامه غیر دولتی محور در سرمقاله خود با انتقاد می نگارد، بنیاد آرامش و زندگی خانواده های افغان از همین جا شروع می شود که بسیاری از خانواده ها برای پسر های شان چه می خواهند و برای دخترانشان خواستار چی هستند.

حمیرا الکوزی
XS
SM
MD
LG