لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱۶ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۷:۰۸

«نارضایتی مردم محل درمورد پروژه معدن مس عینک رو به افزایش است»


یک تحقیق تازهء سازمان دیده بان شفافیت افغانستان نشان می دهد که نا رضایتی مردم محل در رابطه به پروژه معدن مس عینک در ولایت لوگر در حال افزایش است.

سازمان دیده بان شفافیت افغانستان می گوید، احتمال می رود عدم عملی شدن تعهدات دولت این کشور مبنی بر ایجاد فرصت های اقتصادی و اجتماعی برای مردم محل در اطراف معدن مس عینک، آینده این معدن را با خطر روبرو سازد.

این سازمان با نشر گزارشی گفته است که نا رضایتی مردم محل در مورد پروژه معدن مس عینک در ولایت لوگر رو به افزایش است.

یما ترابی رییس اجرائیوی سازمان دیده بان شفافیت به روز سه شنبه حین نشر گزارشی در همین مورد گفت، عدم رضایت مردم در قبال این مساله سبب ازدیاد نا امنی در منطقه شده است:

« نا امید های زیادی پیدا شده که باعث نگرانی شدید در نزد ما و مردم منطقه ایجاد کرده که شاید آینده معدن مس عینک به دلیل بوجود آمدن نارضایتی مردم در اطراف معدن مس عینک در خطر واقع شود.»

تحقیق تازهء سازمان دیده بان شفافیت افغانستان نشان می دهد که در چهار سال اخیر درک مردم محل نسبت به پروژه مس عینک منفی بوده است.

در این تحقیق آمده است که مردم محل زمین های خود را بدون بدست آوردن بدیل آن از دست داده اند و این مساله بر وضعیت اقتصادی، روابط اجتماعی، امنیت و اعتماد آنان نسبت به دولت و شرکت استخراج کننده تاثیر بدی برجا گذاشته است.

حکومت افغانستان قرارداد استخراج معدن مس عینک ولایت لوگر را در سال 2007 میلادی با کمپنی چینایی ( ام، سی، سی ) به امضا رساند.

از سوی دیگر وزارت معادن و پطرولیم افغانستان گزارش دیده بان شفافیت را دور از واقعیت خوانده و آن را فاقد توازن می داند.

رفیع صدیقی سخنگوی این وزارت ادعا ها مبنی بر عدم پرداخت بدیل زمین های مردم محل و سایر موارد در این گزارش را رد کرد:

« در برابر هر زمینی را که ما از نزد اهالی گرفته ایم در برابر هر جریب زمین از چهار صد هزار افغانی الی یک ملیون شش صد هزار افغانی پول پرداخته ایم، آنچه را دیده بان شفافیت افغانستان نشر کرده کاملاً خلاء معلوماتی دارد، این تحقیق گسترده و بنیادی نیست غیر علمی وغیر تخصصی است، حتی اصول اساسی در آن در نظر گرفته نشده این تحقیق دقیق نیست زیرا ما این کار ها را انجام دادیم.»

به اساس معلومات وزارت معادن و پطرولیم افغانستان، پس از چند ماه دیگر کار استخراج معدن مس عینک عملاً آغاز خواهد شد.

وزارت معادن می پذیرد که کار پروژهء استخراج معدن مس عینک با کندی مواجه شده است اما مسوولان در این وزارت می گویند، کمپنی چینایی ام،سی،سی روی عملی کردن تعهدات اش در این خصوص تاکید دارد.

در قرارداد استخراج این معدن آمده است که پس از آغاز کار پروژه، عاید سالانهء آن برای افغانستان 400 میلیون دالر خواهد بود و نیز برای بیش از چهار هزار نفر زمینه کار فراهم می گردد.

سحرلیوال
XS
SM
MD
LG