لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۷ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۴۱

مواد زهری و رادیواکتیف پلونیوم چیست؟


ساینس دان فرانسوی ماریا کوری (Marie Curie) که مواد رادیواکتیف پلونیوم را کشف کرد.
صحبت ها در مورد زهر پلونیوم (Polonium) بعد از دوباره داغ شد که اخیراً خانم رهبر فقید فلسطین یاسرعرفات گفت، آزمایشات قانونی در سویس نشان می دهد که در سال 2004 مسمومیت توسط زهر پلونیوم باعث مرگ یاسرعرفات شده است.

مواد زهری و رادیواکتیف پلونیوم چیست و چی خصوصیات دارد؟

در این برنامهء "درجهان ساینس و تکنولوژی" با طرح چند پرسش اساسی، نکات چند را در مورد مواد زهری پلونیوم می شنوید.

مواد زهری و رادیواکتیف پلونیوم چیست؟

پلونیوم در اوخر قرن نزدهم توسط ساینس دان فرانسوی ماریا کوری (Marie Curie) کشف شد. پلونیوم فلزیست که در ترکیب سنگ یورانیوم وجود دارد. پلونیوم مواد خیلی رادیو اکتیف بوده، ذرات خیلی کوچک الفا دارای چارج مثبت را از خود ساطع می سازد. پلونیوم در خارج از بدن انسان کدام خطر جدی ندارد، چون ذرات الفا صرف چند سانتی متر محدود حرکت داشته، قادر نیستند از جلد انسان عبور کنند. اما اگر پلونیوم داخل بدن انسان شود، اجزای آن را طوری تخریب می کند که متوقف شده، مرگ حتمی را با خود همراه دارد.

مقدار پلونیوم به اندازه نقطهء کوچک نوک یک پنسل باریک، 3400 بار بیشتر از آن مقداریست که برای کشتن انسان لازم است.

چرا پلونیوم یک زهر کامل خوانده می شود؟

الگ کوردیوسکی (Oleg Gordievsky) جاسوس دوجانبهء کا. جی. بی که در جریان جنگ سرد برای بریتانیا جاسوسی می کرد، با ابراز اینکه پلتونیوم یک اسلحهء مرگبار در قتل ها و ترور استخبارتیست، می گوید:

(NC110747)
"پلتونیوم یک زهر کامل، عالی و تمام عیارست. بدون درنگ، تامل و بطور اطمینانی می کشد. اگر از آن استفاده شود، 100 درصد قابل اطمینان است."

اما پلونیوم تنها یک زهر کامل و قوی نیست، بلکه تشخیص موجودیت آن در بدن انسان یک امر خیلی دشوار است. مگر اینکه بطور مشخص جستجو شود.

آیا قبلاً از پلونیوم استفاده شده بود؟

بلی و مشهور ترین قضیهء آن استفاده از پلونیوم برای کشتن الکساندر لیتوننکو (Aleksandr Litvinenko) افسر کا. جی. بی است که به بریتانیا پناهنده شده بود. الکساندر لیتوننکو در سال 2006 میلادی در اثر مسمومیت با پلونیوم کشته شد.

الگ کوردیوسکی (Oleg Gordievsky) جاسوس دوجانبهء کا. جی. بی می گوید:
(NC110748)
"کشتن او خیلی ساده بود، آن ها به آشپزخانه کوچک در اتاق هوتل وی داخل شده، زهر را به پیاله چای وی ریختند. او چای را نوشید و به ملاقات هایش با مردم ادامه داد، ناوقت آن شام خودرا ناراحت احساس کرد و با گذشت سه روز معلوم شد که او رفتنیست."


آیا پلونیوم ناقص برای آنست که از خود اثر بر جا می گذارد؟

استفاده از پلونیوم صرف یک مشکل دارد. اگر تحقیق کننده گان در مورد اینکه از پلونیوم استفاده شده است، اطلاعات کافی داشته باشند، آثار آن را بالای همهء اشیایی می توانند، بیابند که قبل از قتل با آن تماس داشته است. روی همین دلیل، قاتلان بالای این نکته حساب می کنند که وسیلهء کشف نشود که پلونیوم توسط آن استفاده شده است.

در کجا و چطور پلونیوم تولید می شود؟

با آنکه پلونیوم به مقدار خیلی کم در خاک و اتمسفیر زمین وجود دارد، اما این مقدار برای انسان مرگ آور نیست. پلونیوم عمدتاً در ریکتور های اتمی تولید می شود و مقدار تولید سالانهء آن صرف صد گرم است که بیشتر آن در روسیه تولید می شود.

با آنکه برای تولید پلونیوم تکنولوژی و مهارت مسلکی خیلی عالی زیاد لازم است، اما روسیه، اسراییل کشور دشمن با یاسر عرفات و ده ها کشور دیگر به شمول ایالات متحدهء امریکا قادراند، پلونیوم را تولید کنند.

please wait

No media source currently available

0:00 0:04:16 0:00
لینک مستقیم
XS
SM
MD
LG