لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۶ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۳:۵۹

سوزان رایس بر امضای تفاهمنامهء امنیتی با افغانستان تاکید کرد


سوزان رایس مشاور امنیت ملی امریکا
در صورتیکه واشنگتن نتواند رییس جمهور افغانستان حامد کرزی را به امضای تفاهمنامهء همکاری های امنیتی و دفاعی بین دو کشور تشویق کند، قصر سفید هوشدار داده است، همهء عساکر را از افغانستان خارج خواهد ساخت.

روزنامهء گاردین چاپ بریتانیا با نقل قول از مقامات امریکایی می نویسد که گفته اند، سوزان رایس مشاور امنیت ملی امریکا در کابل به حامد کرزی هوشدار داده است که اگر امضای تفاهمنامهء همکاری های امنیتی و دفاعی بین دو کشور را تا سال آینده به تعویق بیندازد، برنامهء به هم خواهد خورد که قرار است بر اساس آن بعد از سال 2014 میلادی تعدادی از عساکر امریکای در افغانستان باقی بمانند.

اما رییس جمهور کرزی در مصاحبهء اختصاصی با رادیو آزادی، تصمیم خروج نیرو های امریکایی را افغانستان مربوط به خود امریکا دانسته است.

سخنگوی قصر سفید امریکا گفته است، سوزان رایس تاکید کرده است تا تفاهمنامهء همکاری های امنیتی باید هرچه زودتر امضا شود. به گفتهء وی در صورت عدم امضای این تفاهمنامه، برای واشنگتن راهی دیگری به جز از خروج کامل نیروهای امریکایی و بین المللی الی اخیر سال 2014 از افغانستان باقی نخواهد ماند.

جین ساکی سخنگوی وزارت خارجهء امریکا نیز روز سه شنبه در واشنگتن با اظهار اینکه با تعویق در امضای تفاهمنامهء همکاری های امنیتی و دفاعی، مردم افغانستان زیانمند خواهند شد، گفته است:
"تعویق امضای تفاهمنامه تا بعد از انتخابات سال آینده، امکان ترتیب پلان حضور بعد از سال 2014 را برای ناتو و امریکا میسر نمی سازد و این خیلی مهم است. همچنان تعهدات ناتو و تعهدات مالی سایر کشورها را که در کنفرانس شیکاگو شده است، نیز با خطر مواجه می شود. خیلی مهم است که به مردم افغانستان که بسوی انتخابات روان اند، اطمینانی را که لازم دارند، هم نخواهد داد."

روزنامهء گاردین چاپ بریتانیا می نویسد، در گفتگو های روز سه شنبه بین مقامات افغان و امریکایی حرف های شدید رد و بدل شده است. روزنامهء گاردین از سخنگوی رییس جمهور کرزی نقل قول می کند که گفته است، جیمز کاننگهام سفیر ایالات متحدهء امریکا بعد از آنکه رییس جمهور کرزی از رهایی طالبان افغان از زندان گونتانامو یاد کرد، عکس العمل شدید نشان داد.

ایمل فیضی گفته است، سفیر ایالات متحدهء امریکا اظهار داشت که پروسهء صلح مسوولیت امریکا نبوده، رهای زندانیان بخشی از این تفاهمنامه نیست.

قصر سفید هوشدار داده است که در صورت عدم امضای توافقنامهء امنیتی همهء عساکرش را از افغانستان خارج خوهد ساخت، اما ایمل فیضی می گوید، باور ندارد که این مساله در حقیقت امکان داشته باشد.
XS
SM
MD
LG