لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۴ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۹:۴۰

رییس جمهور کرزی، پیشنهاد سنگسار را در قانون جزا رد کرد


حکومت افغانستان خبرهای نشر شده را در مورد اجرای حکم سنگسار در قانون جزای این کشور، رد می کند.

سرپرست ریاست تقنین وزارت عدلیه افغانستان عبدالرووف هروی تایید نمود که در مسوده قانون موضوع سنگسار شامل است اما شرایطی که برای انجام این حکم تعین شده، اجرای آن را خیلی مشکل و حتی ناممکن می سازد.

اما یک گروه بین المللی حامی حقوق بشر روز دوشنبه اظهار نگرانی کرده گفت یک گروه کاری وزارت عدلیه افغانستان که بر مسووده قانون نو کار می کند، پیشنهاد کرده است که قوانین شدید جزایی را علیه زناکاران نافذ بسازد از جمله سنگسار زنان زنا کار.

اما رییس جمهور افغانسان حامد کرزی در یک مصاحبه اختصاصی با رادیو آزادی اظهار داشت که این پیشنهاد وزیر عدلیه را رد کرده است.

بعد از نشر گزارش سازمان حقوق بشر هیومن رایتس واچ در این رابطه وزرای امور خارجه بریتانیا و هالند اظهار داشتند که این مساله بر کمک های آنها به افغانستان تاثیر منفی خواهد داشت.

وزیر خارجه هالند فرانس تیمرمنس اظهار داشت اگر افغانستان قانون سنگسار را به زنانی که به زنا متهم می شوند، عملی کند، روابط خود را با هالند به خطر روبرو خواهد ساخت.

رییس شعبه آسیا در سازمان هیومن رایتس واچ براد ادمس اظهار داشت: این تکان دهنده خواهد بود که 12 سال بعد از سقوط طالبان در افغانستان حکومت رییس جمهور کرزی بار دیگر جزای سنگسار را تطبیق نماید. به گفته او حکومت رییس جمهور کرزی باید طبق تعهدات اولی این موضوع را بزودی رد کند و وفاداری خود را به این تعهدات ثابت بسازد.

در مسوده قانون جزای افغانستان که سازمان حامی حقوق بشر هیومن رایتس واچ نسخه آن را دیده است، گفته می شود اگر یک محکمه زنی و مردی را که ازدواج نکرده اند با داشتن روابط جنسی مجرم ثابت کند، و در صورتی که این دو نفر مجرد نباشند، اعدام و یا سنگسار شوند.

در مسوده همچنان ذکر شده است که زن زناکار باید در مظهر عام سنگسار شود.
XS
SM
MD
LG