لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۷ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۳:۳۶

صرافان: تاخیر امضاء قرارداد امنیتی سبب افزایش نرخ دالر شده است


تاخیر در امضای موافقتنامه امنیتی و دفاعی بین افغانستان و امریکا، بالای ارزش پول افغانی در برابر اسعار خارجی تاثیر منفی بجا گذاشته است.

چنانچه شماری از صرافان سرای شهزاده کابل می گویند که در چند روز اخیر ارزش افغانی در برابر دالر امریکایی کاهش یافته است.

محمد هاشم روضه یی منشی اتحادیه صرافان سرای شهزاده به روز پنجشنبه در این رابطه به رادیو آزادی چنین گفت:

« در تمام دنیا سه چیز بالای اسعار تاثیر گذار اند: وضع سیاسی، اقتصادی و امنیتی.
یک علت اصلی خرابی پول افغانی وضع و خبر سیاسی بوده است و همین که اعلان شود موافقتنامه امنیتی و دفاعی افغانستان و امریکا امضا شده یک تا دو افغانی ممکن نرخ افغانی در برابر دالر امریکایی افزایش یابد. »


با آنکه از سه هفته به اینسو ارزش افغانی در برابر دالر امریکایی سیر نزولی داشته، اما پس از لویه جرگه مشورتی و به تعویق افتیدن امضای موافقتنامه امنیتی و دفاعی از سوی رییس جمهور کرزی، این کاهش در نرخ پول افغانی بیشتر شده است.

به روز پنجشنبه یک دالر امریکایی در مقابل پول افغانی در سرای شهزاده کابل، پنجاه و هشت افغانی و چهل پول تبادله می شد.

باشنده گان کابل هم بخاطر همین مساله و افزایش نرخ مواد خوراکی ابراز نگرانی کرده اند.

چند تن از آنها به روز پنجشنبه به رادیو آزادی گفتند:
« سابق یک سیر کچالو صد روپیه بود ما حالا دوصد و هشتاد افغانی شده، پیاز شصت روپیه بود، اکنون دوصد افغانی شده است از هیچ چیز پرسان نیست. »
« صبح وقت که از خواب بیدار می شوم به این فکر هستم که چی وقت و در کجا این دالر متوقف خواهد شد، اگر همین گونه ادامه یابد امکان دارد که یکصد دالر به 10 هزار افغانی هم برسد. »
« دولت هیچ توجه ندارد که سرنوشت مردم غریب چه می شود. »
« ما از دولت می خواهیم که جلو پایین شدن نرخ افغانی در برابر دالر را بگیرد، آخر این کار چه خواهد شد، بازهم به پاکستان مهاجر شویم. »


با آنکه لویه جرگه مشورتی بر امضای موافقتنامه امنیتی و دفاعی بین افغانستان و امریکا موافقت کرده، اما رییس جمهور کرزی گفته است تا زمانی که شرایط افغانستان از سوی امریکا برآورده نشود، این موافقتنامه را امضا نمی کند.

وی تحقق صلح و امنیت و برگزاری یک انتخابات شفاف و همه شمول را از شرایط حکومت افغانستان عنوان کرده است.

در این حال مسوولان دافغانستان بانک تاخیر در امضای موافقتنامه امنیتی و دفاعی افغانستان با امریکا را دلیلی اصلی پایین آمدن ارزش پول افغانی نمی دانند.

به باور آنها نرخ دالر در برابر یک تعداد اسعار خارجی دیگر مانند کلدار پاکستانی و هندی، تومان و ریال سعودی هم افزایش یافته است.

خان افضل هده وال معاون د افغانستان بانک می گوید که این افزایش نرخ دالر در برابر افغانی موقتی بوده و آنها تلاش دارند تا بازار را به گونه جدی کنترول کنند:

« چند چیز را همین حالا روی دست گرفته ایم، اول تعامل هفته وار بانک مرکزی است که هفته دوبار دالر را به بازار عرضه می کنیم و دوم اینکه اصناف بازار بانک مرکزی را به لیلام گذاشته ایم و حالا به بازار ثانوی هم اجازه داده ایم که در بازار آزاد هم این اصناف بازار فروش شده می تواند و مردم می توانند روی آن سرمایه گذاری کنند که در مقابل پول افغانی که نزد آنها است سرمایه گذاری کنندکه هم یک مقدار مفاد به دست می آورند و همچنان سرمایه گذاری شان مصون می باشد. »

در 10 سال گذشته نرخ تبادله دالر در برابر پول افغانی با فراز و نشیب همراه بوده و یک دالر امریکایی، پنجاه تا پنجاه و هشت افغانی تبادله شده است.


صرافان می گویند که خروج سربازان امریکایی از افغانستان و کاهش مصارف این کشور در سطح جهان، سبب افزایش نرخ دالر شده است.


جمشید حبیب زاده
XS
SM
MD
LG