لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۴ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۰:۳۹

رییس جمهور کرزی، ماه آینده به هند سفر می کند


رییس جمهور افغانستان در ماه آینده به هند سفر می کند تا پس از خروج نیرو های بین المللی در سال 2014 میلادی از این کشور در مورد انکشاف روابط دو جانبه با هند بحث و گفتگو کند.

به اساس گزارش های رسانه های هندی حامد کرزی رییس جمهورافغانستان در این سفر سه روزه اش که در هفتهء دوم ماه دسمبر امسال صورت می گیرد، با مقامات بلند رتبهء هندی از جمله صدراعظم من موهن سنگهـ در دیلی جدید، دیدار خواهد کرد.

رییس جمهور افغانستان در جریان این سفر که به دعوت پوهنتون پنجاب هند صورت گرفته، در آن پوهنتون سخنرانی می کند.

روزنامه اوت لوک هندیا می نویسد که حامد کرزی پس از دیدار با من موهن سنگهـ به شهر پونهء هند رفته در آنجا در سلسلهء از مراسم که از سوی پوهنتون سایم بیوسیس برگزار خواهند شد، اشتراک می کند.

از سوی دیگر، انتظار می رود صدراعظم پاکستان، کشور رقیب هند روز شنبه در کابل با حامد کرزی رییس جمهور افغانستان در مورد احیا تلاش های پروسهء صلح افغانستان، ملاقات کند.

بازدید یک روزهء نواز شرف صدراعظم پاکستان از افغانستان، یک هفته بعد از دیدار نوازشریف با هیات شورای عالی صلح افغانستان در اسلام آباد، صورت می گیرد.

در حالیکه نیروهای بین المللی به رهبری ناتو در پایان سال 2014 میلادی افغانستان را ترک می کنند، شورای عالی صلح افغانستان وظیفه دارد تا زمینه آغاز مذاکرات با طالبان را مساعد سازد.

حامد کرزی رییس جمهور افغانستان در سفرش به هند در مورد پروسه آشتی ملی که در آن پاکستان نقش مهم دارد، به مقامات هند نیز معلومات می دهد.

اما هند به نقش پاکستان در پروسه صلح افغانستان به دیدهء شک می نگرد. هند نخستین کشوری است که در سال 2011 میلادی با افغانستان توافقنامهء همکاری های درازمدت استراتیژیک را به امضا رسانده است.

همکاری های امنیتی شامل این توافقنامه می باشد که به گفتهء وزارت خارجهء افغانستان به اساس آن سالانه ده ها افسر امنیتی افغان برای فرا گیری آموزش های مسلکی به هند می روند.

رهبران دو کشور در این سفر در مورد جلب کمک های نظامی هند برای تقویت نیروهای امنیتی افغان نیز گفتگو می کنند. در این اواخر حکومت افغانستان فهرست وسایل مورد نیاز نیروهای نظامی افغان را به حکومت هند سپرده است.
XS
SM
MD
LG