لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۱ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۲۲

افغانستان به تنهایی نمی تواند با مشکل تولید مواد مخدر مبارزه کند


یان کوبیش نماینده خاص سازمان ملل متحد برای افغانستان
نماینده خاص سازمان ملل متحد برای افغانستان یان کوبیش اظهار داشت که افغانستان به تنهایی نمی تواند با مشکل تولید مواد مخدر مبارزه کند.

یان کوبیش در این مورد در مجلس منطقوی سران اداره های مبارزه با مواد مخدر که در پایتخت تاجکستان شهر دوشنبه برگزار شده بود، سخن گفت.

آقای کوبیش افزود، وضعیت پیچیده است و تولید افیون خام در افغانستان برای سال سوم باز هم بیشتر شده است. این نشان می دهد که جامعه جهانی نتوانسته این مشکل را حل کند و برای اقدامات موثر نیاز است.

در این اجلاس مقامات مبارزه با مواد مخدر از افغانستان، ایران، پاکستان، قرغزستان، قزاقستان، تاجکستان، ترکمنستان، ازبکستان، چین، ایالات متحده و ترکیه و همچنان نماینده گان اداره مبارزه با مواد مخدر و جرایم در سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا سهم داشتند.

سخنگوی اداره مبارزه با مواد مخدر در تاجکستان امیده یوسیپوفا اظهار داشت این اجلاس در نوع خودش اولین می باشد و یک گام مهم برای مبارزه با قاچاق مواد مخدر بشمار می رود.

موضوع مواد مخدر افغانستان در اجلاس صدراعظمان کشور های عضو سازمان همکاری شانگهای نیز مطرح شد.

صدر اعظم روسیه دمتری میدویدییف اظهار داشت که روسیه با کشور های دیگر عضو سازمان همکاری شانگهای برای تامین ثبات در افغانستان کمک می کنند.

صدر اعظم روسیه در مجلس شورای صدراعظمان گروه شانگهای روز جمعه در تاشکند در این مورد سخن گفت.

میدویدییف افزود، حفظ ثبات در افغانستان در اجندای کشور های شانگهای جای خاصی دارد، زیرا این کشور ها نمی توانند به تهدید های مانند تروریزم، قاچاق مواد مخدر و جنایات سازماندهی شده بی تفاوت بمانند.

او از کشور های عضو سازمان همکاری شانگهای خواست که کوشش های خود را برای احیای سکتور های اقتصادی و اجتماعی در افغانستان دو برابر بسازند.
XS
SM
MD
LG