لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۹ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۲:۴۳

بارسو: بحث های تشویقی خود را با شرکای اوکراینی خویش ادامه می دهیم


خوزی منوال بارسو رییس کمیسیون اتحادیه اروپا
رهبران اتحادیهء اروپا در سومین اجلاس "همکاری شرق" تعهد نمودند تا تلاش های شان را برای امضای موافقتنامه همکاری و تجارت آزاد با اوکراین ادامه دهند.

رییس جمهور اوکراین می گوید، کیف خواهان امضای قرار داد با اتحادیه اروپا در آینده نزدیک است.

در اعلامیه نهایی اجلاس همکاری شرق آمده است، تمام اشتراک کننده های این نشست حمایت بی سابقهء مردم اوکراین را برای همکاری سیاسی و اقتصادی اوکراین با اتحادیه اروپا در نظر گیرند.

خوزی منوال بارسو رییس کمیسیون اتحادیه اروپا در ختم اجلاس در صحبت با خبرنگاران گفت:

« ما می دانیم که مردم اوکراین خود را تا چی حد اروپایی احساس می کنند. تا چی حد به اروپا توجه دارند، چقدر آرزو دارند که به حیث یکی از اعضای جامعه دیموکرات کشور های اروپایی شناخته شوند و البته که ما بحث های تشویقی خود را با شرکای اوکراینی ما ادامه می دهیم. با درک این که ما باید همیشه فیصله های مستقلانه اوکراین را احترام بگذاریم.»

جوس منوال بارسو رییس کیمسیون اتحادیه اروپا خواست اوکراین را برای صحبت های سه جانبه میان اتحادیه اروپا کیف و مسکو رد نموده گفت: ما نیاز به مذاکرات سه جانبه نداریم.

اتحادیه اروپا، مسکو را متهم به وارد کردن فشار های سیاسی و اقتصادی بالای کیف می کند تا کیف از امضای این توافقنامه منصرف شده و در عوض با گروه تجارتی تحت رهبری روسیه یکجا شود.

اتحادیه اروپا اوایل جمعه توافقنامه های همکاری و تجارت آزاد را با گرجستان و مولدوا و معاهده سهولت ویزه را با آذرباییجان به امضا رساند.

این اتحادیه از تمایل بیلاروس در راستای توافق سهولت ویزه با اتحادیه اروپا نیز استقبال کرد.
XS
SM
MD
LG