لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۱ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۶:۰۷

یک جوان مادرش را و جوان دیگر مادر اندرش را در فاریاب به قتل رساندند


روز جمعه، دو زن و یک مرد زمانی در قریه بلوچ ولسوالی پشتونکوت کشته و مجروح شدند که بین پسر و مادر مشاجره لفظی صورت گرفت، بعداً پسر، مادر خود را توسط کارد به قتل رساند.

عبدالقدیرولسوال پشتونکوت در رابطه به این رویداد معلومات بیشتر ارایه نموده گفت:
« ساعت 9 و نیم بجه در قریه بلوچ شاه نادر به اساس کشیده گی های فامیلی، مادر و پسر جنجال می کنند و جنجال آنها به جایی می رسد که سر انجام گپ به کارد و چاقو می رسد که به ضرب کارد یا چاقو نور محمد نام مادر خود را به قتل می رساند.و پدر پسر مداخله می کند او هم درین جریان زخمی می شود که او فعلاً در شفاخانه بستر است.»

ولسوال پشتونکوت همچنان می گوید در پیوند به این قضیه یک جوان دیگر پس از وقوع این رویداد، مادر اندر خود را با فیر گلوله به قتل می رساند:

« در همین اثنا برادرزاده زن به قتل رسیده، مادر اندر خود را که در جای دیگربوده به دلیل اینکه عمهء مرا کشتید، ذریعه سلاح می کشد و خودش فرار می نماید. در نتیجه یک زن کشته و یک مرد زخمی شده است. پولیس به سر وقت شان می رسد و نور محمد نام را دستگیر می کند. برای فعلاً یک قاتل دستگیر شده و یک قاتل دیگر تحت تعقیب نیرو های امنیتی قرار دارد.»

به گفتهء مقامات فاریاب، موارد قتل های ناموسی در این ولایت نبست به سال های قبل افزایش یافته اند.

اما اینکه قضایای قتل های ناموسی و همچنان خشونت های خانواده گی در فاریاب روی کدام عوامل بیشتر شده است، قاضی محمد شریف فانی در زمینه گفت:

« در قطار همین عوامل ها، یکی از عوامل ها که بسیار عمده و موثر در ایجاد خشونت علیه زنان و قتل های ناموسی است عبارت از نبود علم و دانش و بیسوادی در جامعهء ماست.»

خواستیم تا در رابطه به آمار و ارقام خشونت ها و قتل های ناموسی، نظر مسوولان ذیربط را در فاریاب جویا شویم. شریفه عظیمی رئیسه ریاست امور زنان می گوید: آمارخشونت ها را از لحاظ فیصدی نمی تواند بیان کند:

« در سطح فاریاب ما به مقیاس فیصدی شامل کرده نمی توانیم. نظر به آگاهی که مردم ما حاصل کرده و اکثریت خشونت های که در محلات دور دست به وجود می آید، آنها در ارگان های عدلی و قضایی و نهاد های حقوق زنان مراجعه می کنند و ثبت و راجستر می شوند. به این اساس ما ارقام خشونت ها را نمی دانیم که در چند فیصد رسیده است.»

قبل از این نیز دو زن در ولسوالی های خواجه سبزپوش و شیرین تگاب به گونهء مرموز و فجیع توسط افراد ناشناس و شوهرش به قتل رسیده بودند. به گفته مسوولان دفاع از حقوق بشر فاریاب، خشونت علیه زنان و قتل های ناموسی بیشتر در ولسوالی های دور دست این ولایت موجود بوده و اکثریت این محلات از لحاظ امنیتی نسبتاً آسیب پذیرمی باشند.

گزارشگر: رحمت الله رها
XS
SM
MD
LG