لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۵ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۱:۲۸

رهبران افغانستان و پاکستان در مورد اقدامات عملی صلح گفتگو کردند


رییس جمهور کرزی می گوید که با صدراعظم پاکستان در بارهء اقدامات عملی صلح در افغانستان صحبت کرده است.

آقای کرزی در یک نشست خبری مشترک با نوازشریف در کابل گفت که تروریزم و افراطیت هر دو کشور را با خطر مواجه می سازد.

رییس جمهور کرزی می گوید بیشتر صحبت های وی در دیدار با نواز شریف صدراعظم پاکستان روی از میان برداشتن مراکز تروریزم و افراطیت در منطقه متمرکز بوده است.

نواز شریف صدر اعظم پاکستان قبل از ظهر روز شنبه به اساس دعوت رسمی حکومت افغانستان برای یک روز، به کابل آمد.

آقای کرزی که پس از ملاقات با صدر اعظم پاکستان در همین روز در یک کنفرانس مشترک خبری صحبت می کرد، گفت که در دیدار اش با آقای شریف در مورد همکاری های دو جانبه و چگونگی اقدامات عملی در رابطه به پروسه صلح افغانستان هم صحبت کرده است.

آقای کرزی افزود که آنان روی همکاری و نقش امریکا نیز در خصوص پروسهء صلح افغانستان و همکاری مشترک این سه کشور بحث کرده اند:

« امروز ما در مورد تمام مسایل که میان دو کشور مطرح اند به تفصیل صحبت کردیم این مساله مطرح شد که پروسه صلح را چگونه پیش ببریم، اقدامات عملی در این خصوص چگونه انجام شوند، امریکا، افغانستان و پاکستان در این خصوص چگونه با هم همکاری کنند.
هر دو جانب به وضاحت بیان کردند که تروریزم و افراطیت برای دو طرف تهدید است و روی از میان برداشتن پناهگاه های آنان که در این مناطق ایجاد شده اند نیز بحث صورت گرفت.»


رییس جمهور کرزی افزود که پس از نشست سه جانبه افغانستان، پاکستان و بریتانیا روابط این کشور با پاکستان بهبود یافته است.

آقای کرزی ابراز امیدواری کرد که گفتگو ها در مورد پروسه صلح افغانستان با مقام های پاکستان نتیجه مثبت در پی داشته باشد و هر دو کشور در مبارزه با تروریزم موفق شوند.

به گفته رییس جمهور کرزی در این دیدار وی با نواز شریف صدر اعظم پاکستان روی روابط اقتصادی و تجارتی میان دو کشور نیز صحبت شده است.

در عین حال صدر اعظم پاکستان روی حمایت آن کشور از پروسهء صلح افغانستان تاکید کرد و موجودیت افغانستان صلح آمیز را به نفع آن کشور خواند.

نواز شریف گفت که پاکستان برای تامین صلح در افغانستان آماده هر گونه همکاری است:

« می خواهم به گونه واضح بگویم که پاکستان خواهان روابط خوب و دوستانه با افغانستان است، روابط که در آن منافع ملی هر دو کشور و احترام به حاکمیت ملی مطرح باشند، موجودیت یک افغانستان با ثبات و متحد یکی از خواست های مهم پاکستان است، من به برادرم رییس جمهور کرزی اطمینان می دهم که پاکستان در پروسه صلح افغانستان تمام سهولت های ممکن را به میان می آورد.»

آقای شریف همچنان سال 2014 میلادی را برای افغانستان سال مهم و سرنوشت ساز عنوان کرده و گفت که افغانستان در این سال در کنار داشتن فرصت ها با چالش ها نیز مواجه خواهد بود.

صدراعظم پاکستان به سلسله صحبت هایش در رابطه به پروسه صلح افغانستان در پاسخ به سوالی رادیو آزادی گفت که ملا برادر فرد شماره دوم طالبان از قید رها شده است و آنان در این خصوص با حکومت افغانستان میکانیزمی را ایجاد کرده اند.

این بار نخست نیست که مقام های پاکستانی حمایت شان را از پروسه صلح افغانستان اعلام می کنند، اما گفته می شود که اقدامات عملی در این خصوص کمتر اتخاذ شده اند.

اما شماری از آگاهان این سفر صدراعظم پاکستان به افغانستان را مهم خوانده و می گویند که این سفر می تواند نتایج مثبتی در پروسه صلح این کشور داشته باشد.

سحر لیوال
XS
SM
MD
LG