لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۰ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۸:۲۶

جرگه جوانان پکتیا خواهان آتش بس دایمی میان اقوام جاجی و منگل شد


جرگه جوانان پکتیا در کابل
جرگه جوانان پکتیا خواهان آتش بس دایمی میان اقوام جاجی و منگل در ولسوالی دند پتان این ولایت شده اند.

پس از آن که درگیری میان اقوام جاجی و منگل در ولسوالی دند پتان به میانجگری یک هیات دولتی متوقف شد، جرگه جوانان پکتیا خواهان دریافت راه حل اساسی برای این مشکل شده اند.

ده ها عضو این جرگه به روز شنبه در نشستی در کابل ضمن استقبال از ایجاد آتش بس میان اقوام جاجی و منگل ولسوالی دند پتان این ولایت گفتند که آتش بس باید شکل دایمی را بخود بگیرد.

جرگه جوانان پکتیا قطعنامهء را نیز صادر کردند که در آن از هر دو قوم خواسته شده است که آتش بس را مراعات نموده و مشکلات شان را به گونه صلح آمیز حل کنند.

سید رحمان نیازی سخنگوی این جرگه بخشی از این قطعنامه را چنین بخوانش گرفت:

« جرگه مشترک جوانان پکتیا اقدامات انجام شده در خصوص حل مشکلات را کافی نمی داند و خواهان توجه جدی حکومت محلی و مرکزی در این مورد می باشد.
این جرگه برای هیچکس حق تطبیق کردن هیچگونه سیاست نادرست در ولایت پکتیا را نمی دهد.»


به اساس معلومات مسوولان محلی ولایت پکتیا، دوشنبه هفته گذشته میان اقوام جاجی و منگل بر سر دعوی بر ملکیت زمین درگیری مسلحانه صورت گرفت که در نتیجه از هر دو طرف سه تن کشته شده و سه تن زخم برداشتند.

روح الله سمون سخنگوی والی پکتیا به رادیو آزادی گفت که چهارشنبه گذشته هیاتی به رهبری والی پکتیا به منطقه رفته و میان دو قوم آتش بس را به میان آورده است.

آقای سمون افزود، انتخاب به آنان گذاشته شده که مشکل شان را از طریق جرگه های قومی و یا از طریق ارگان های عدلی و قضایی حل کنند:

« ساحه که مورد منازعه قرار داشت به گونه کامل از سوی هر دو قوم تخلیه شده و در اختیار نیرو های امنیتی قرار دارد، ما از آنها تعهد گرفته ایم و در این مورد خط داده اند.
کسی که این تعهد را نقض می کند باید پنج صد هزار افغانی به طور جریمه به خزانه دولت تحویل نماید، آنان اختیار دارند که به جرگه سنتی فیصله می کنند و یا می روند به طرف ارگان های عدلی و قضایی و در آنجا به نتیجه می رسند.»


در پکتیا مانند برخی از نقاط دیگر افغانستان از گذشته ها مردم منطقه برخی از کوه ها و دشت ها را ملکیت خود عنوان می کنند و گاه گاهی اختلافاتی در این خصوص میان اقوام به میان می آید.

این گونه رویداد ها در افغانستان میان اقوام بار ها در ولایت های مختلف اتفاق افتاده و تلفاتی جانی نیز در پی داشته اند.

مقام های افغان می گویند که با وجود تلاش های زیاد در این خصوص تا کنون نتوانسته اند راه حل های دایمی برای مشکلاتی از این قبیل را دریابند.

سحرلیوال
XS
SM
MD
LG