لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۸ قوس ۱۴۰۰ کابل ۱۰:۲۸

امریکا خدمات حمایوی را به برخی از جزوتام های نیروهای افغان متوقف کرده است


حکومت افغانستان می گوید، امریکا با قطع نمودن تیل و خدمات حمایوی بر اردو و پولیس ملی افغان، بالای افغانستان برای امضای توافقنامه امنیتی و دفاعی میان کابل و واشنگتن فشار وارد می کند.

مقام های امنیتی افغانستان دیروز در جلسه شورای امنیت ملی گفتند، تیل و اکمالات از جانب اردوی امریکا به برخی از جزوتام های اردو و پولیس ملی متوقف گردیده است.

در یک اعلامیهء مطبوعاتی ریاست جمهوری افغانستان آمده است، مجلس شورای امنیت ملی این عمل نیرو های امریکا و ناتو را خلاف تعهدات قبلی و روحیهء همکاری خوانده اند.

اعلامیهء مطبوعاتی می افزاید، جلسه شورای امنیت ملی به این نتیجه رسیده که قطع نمودن تیل و خدمات حمایوی بر اردو و پولیس ملی، وسیلهء فشار از جانب ایالات متحده امریکا است تا افغانستان با چشم پوشی از شرایط خویش، قرارداد امنیتی را با امریکا امضا کند.

نیرو های افغان که از دوازده سال به اینسو بیشتر متکی به کمک های خارجی بوده اند به نظر می رسد که در سال های آینده نیز به این کمک ها نیاز داشته باشند.

عبدالواحد طاقت جنرال متقاعد و تحلیلگر امور امنیتی می گوید، قطع تیل و خدمات لوژستیکی از سوی امریکا، می تواند نیرو های افغان را در عملیات های روزمرهء شان با مشکلات جدی روبرو کند:

« اگر امریکا تیل ندهد این یک دشمنی آشکار با نظام امنیتی افغانستان است به خاطریکه اگر تیل نباشد وسایط حرکت نمی کنند و بهترین وسایط ما موتر های رینجر است چرا که ما تانک و یا توپ نداریم و اگر رینجر ها متوقف گردند دشمن به آسانی می تواند حملات را سازماندهی کند و ما در مقابل آنها عاجز می مانیم.»

وزرای امور دفاع و داخله افغانستان نیز در جلسه شورای امنیت ملی گفته اند که امریکا بر خلاف تعهدات قبلی اش در دو یا سه مورد از دادن تیل و اکمالات به نیرو های افغان خود داری کرده است که در نتیجه در پیشبرد امور این دو وزارت سکتگی بوجود آمده است.

در اعلامیهء مطبوعاتی نشر شده از سوی ریاست جمهوری افغانستان آمده است که روابط میان کابل و واشنگتن فقط از طریق همکاری می تواند به نتیجه برسد، نه از طریق فشار و ایجاد وابستگی.
XS
SM
MD
LG