لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۷ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۵:۱۴

نیویارک تایمز: کرزی در تلاش بهانه است


نیویارک تایمز
روزنامه نیویارک تایمز در یک مقالهء تحت عنوان «کرزی در تلاش بهانه است» به اختلافات بر سر امضاء قرارداد امنیتی و دفاعی بین کابل و واشنگتن اشاره کرده است.

روزنامه نیویارک تایمز عکس العمل رییس جمهور کرزی را در رابطه به کشته شدن افراد ملکی درعملیات اخیر قوای بین المللی در ولایات هلمند و قندهار، به بررسی گرفته می نویسد:
اکثریت افغانانی که از تاخیر امضاء قرارداد امنیتی و دفاعی با امریکا شکایت دارند، به عکس العمل رییس جمهور کرزی انتقاد می کنند و می گویند، حامد کرزی در پی بهانه جویی است.

به گفتهء نیویارک تایمز، این در زمانی است که مسوولیت اصلی تخطی از حقوق بشر و رفتار نامناسب بر عهدهء طالبان مسلح گذاشته می شود.

روزنامه نیویارک تایمز می نویسد: سلسلهء نا راحتی ها از حامد کرزی رییس جمهور افغانستان در حلقهء کابینه اش نیز افزایش یافته است.

نیویارک تایمز می نویسد که در اجلاس اخیر کابینهء افغانستان به ریاست حامد کرزی تعدادی از وزرا از وی خواستند که قرارداد امنیتی را امضا کند.

واشنگتن پست
روزنامهء واشنگتن پست هم در مورد امضاء قرارداد امنیتی افغانستان و امریکا و خروج احتمالی تمام نیرو های امریکایی از افغانستان مقالهء را به نشر رسانده می نویسد:
لجاجت رییس جمهور کرزی در مورد امضای موافقتنامهء امنیتی تا پایان امسال، گزینهء صفر یعنی خروج تمام نیرو های امریکایی از افغانستان را به واقعیت نزدیک ساخته است.

به نوشتهء روزنامه، مقام های امریکایی مسالهء خروج تمام نیرو های امریکایی از افغانستان پس از 2014 را برای بار نخست در ماه جنوری امسال مطرح کرده بودند. در آن زمان، به این موضوع یعنی گزینهء صفر به طور گسترده به عنوان وسیلهء چانه زنی لفظی قصر سفید در مذاکرات روی موافقتنامهء امنیتی درازمدت نگاه می شد.

اما واشنگتن پست می گوید که بن بست شدید روز افزون در گفتگو ها میان مقام های امریکایی و رییس جمهور افغانستان این مساله را کاملاً به حقیقت مبدل ساخته است.

واشنگتن پست به نقل از برخی مقام های امریکایی گزارش داده است که عدم اطمینان در مورد موافقتنامهء امنیتی درازمدت به عنوان یک عامل بالقوه می تواند در آستانهء برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان زیانبار باشد.

واشنگتن پست به نقل از جیمز دابنز، نمایندهء خاص امریکا برای افغانستان و پاکستان نوشته است:
«اگر این کار نشود، اگر این تشویش رشد کند، شما بی ثباتی را در جریان انتخابات آینده طرح ریزی می کنید که از خطر در حال رشد در افغانستان در حال بازگشت به سال های 1990 ناشی می شود.»

مقام های وزارت دفاع امریکا هفتهء گذشته گفته بودند که قصر سفید از این وزارت نخواسته تا پلان های خروج تمام نیرو های امریکایی از افغانستان را ترتیب کند.

واشنگتن پست می نویسد، یک مقام ارشد وزارت خارجهء امریکا گفته است که اگر با افغانستان توافق حاصل نشود، حفظ یک سفارت بزرگ در کابل نیز ناممکن ثابت خواهد شد.
XS
SM
MD
LG