لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۴ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۱:۲۰

آرمان ملی: نباید با برگزاری انتخابات بازی صورت گیرد


بسیاری از روزنامه های چاپ امروز کابل مطالب و مقاله های را در مورد انتخابات ریاست جمهوری و شورا های ولایتی سال آینده در افغانستان و موافقتنامهء امنیتی و دفاعی با امریکا به نشر رسانده اند.

آرمان ملی
روزنامهء آرمان ملی در سرمقاله اش نوشته که نباید با برگزاری انتخابات بازی صورت گیرد. به نوشتهء روزنامه برخی افراد به خاطر اهداف و اغراض شخصی شان خواستار به تاخیر انداختن انتخابات می شوند.

اما سرمقاله نویس آرمان ملی می نویسد، این هم یک واقعیت است که تا روز برگزاری انتخابات یعنی شانزدهم حمل در شماری از ولایات کشور هوا تا حدی سرد می باشد که ممکن مانع حضور گستردهء مردم در روز رای دهی گردد.

روزنامه در عین زمان تاکید دارد افرادی که مسوولیت شان را درک کرده باشند، شاید برای شرکت در انتخابات هوای سرد و گرم را تحمل کنند.

ملی باور
روزنامهء ملی باور نیز در مورد همین مساله، دیدگاه برخی از سناتوران را به نشر رسانده که گفته اند انتخابات باید به تاخیر انداخته شود.

روزنامه به نقل از این سناتوران نوشته که در ماه حمل هوای تعدادی از ولایت ها بسیار سرد می باشد و برای مردم مشکل است تا به پای صندق های رای بروند.

ملی باور در یک مطلب دیگر سخنان حضرت عمر زاخیلوال وزیر مالیهء افغانستان را نقل کرده که گفته است، ملت و دولت باید خود را برای کاهش مصارف آماده سازند.

در مطلب همچنان از آقای زاخیلوال نقل شده که میزان عواید کشور امسال کاهش یافته است.

به نوشتهء روزنامه نگرانی ها به خاطر فرا رسیدن سال 2014 و کاهش سرمایه گذاری ها اقتصاد افغانستان ضعیف شده است.

انیس
روزنامهء دولتی انیس سرمقالهء امروز خود را به بروز جنجال ها و اختلاف نظرها در مورد توافقنامهء امنیتی و دفاعی میان افغانستان و امریکا اختصاص داده است.

روزنامه نوشته است، رییس جمهور کرزی حق دارد برای امضای این توافقنامه پیش شرط تامین صلح و امنیت در کشور را به امریکا مطرح کند زیرا این خواست بزرگ تمام افغانها نیز است.

به باور سرمقاله نویس انیس، در حالی که مراکز و پناه گاه های امن تروریستان بیرون از سرحدات افغانستان است اما در 12 سال گذشته سربازان خارجی همواره بر خانه های افغانها حمله و بمباری کرده اند.

به نوشتهء روزنامه به همین لحاظ امضای توافقنامهء امنیتی و دفاعی با امریکا باید آغاز فصل جدید بوده و چنین مشکلات دیگر نباید ادامه داشته باشند.

ویسا
روزنامهء ویسا نیز در یک مطلب به نقل از شماری از مسوولان نهاد های جامعهء مدنی نوشته که رییس جمهور کرزی نباید بدون تضمین صلح و امنیت در افغانستان این توافقنامه را امضا کند.

روزنامه در یک مطلب دیگر برخی از یک گزارش روزنامهء واشنگتن پست را به نشر رسانده است.

در این مطلب آمده که نزدیک است خروج تمام سربازان امریکایی از افغانستان به یک واقعیت مبدل گردد.

در ادامهء مطلب همچنان به نقل از واشنگتن پست گفته شده که ضدیت رییس جمهور کرزی حالا امریکایی را به این مفکوره وا داشته تا سرانجام افغانستان را ترک کنند.


تهیه کننده: سید فتح محمد بها
XS
SM
MD
LG