لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۶ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۶:۳۹

«بعضی مشکلات، شفافیت انتخابات آینده را زیر سوال می برد»


تنظیم کننده گان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان می گویند که امنیت ضعیف، کمبود ناظران و مشکلات در بخش مالی توانایی آنها را در جهت تامین شفافیت انتخابات سال آینده زیر سوال می برد.

در گزارش خبرگزاری رویترز، گفته شده است که اگر این بار نیز در انتخابات افغانستان مثل انتخابات گذشته تقلب شود، پیش از خروج نیرو های بین المللی از افغانستان در پایان سال آینده، به تلاش های امریکا و متحدان این کشور در جهت تامین دیموکراسی در افغانستان آسیب خواهد رسید.

نور محمد نور سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می گوید که بخاطر مسایل تخنیکی، اساس انتخابات به شیوهء درست در نظر گرفته نشده است.

آقای نور در ادامه افزوده است: " به تدابیری نیاز دارند تا پروسهء انتخابات به وسیلهء ناظران تضمین شود."

بر اساس گزارش رویترز، کشور های غربی نسبت به انتخابات 2009 تعهد پرداخت پول نقد کمتر را به صندوق سازمان ملل متحد که از طریق آن انتخابات آیندهء افغانستان تمویل می شود، انجام داده اند.

ارقام سازمان ملل متحد نشان می دهد که این کمک مالی یک سوم حصهء کمک های قبلی است.

سازمان ملل متحد و رییس کمیسیون مستقل انتخابات می گویند، یکی از علت های کاهش بودیجهء انتخابات اینست که وسایل و امکاناتی که در انتخابات گذشته خریداری و آماده شده بودند، دوباره مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

به گفتهء آنها، علت دیگر اینست که این بار برای ناظران خارجی کمتر نیاز است.

یوسف نورستانی رییس کمیسیون مستقل انتخابات گفته است، ناظران خارجی از طریق بودیجهء انتخابات معاش خوب به دست می آوردند.

اما به گفتهء آقای نورستانی، این بار شمار بسیار محدود ناظران خارجی وظیفه اجرا خواهند کرد و همه چیز توسط افغان ها اجرا خواهد شد.

اما خبرگزاری رویترز می گوید که نشانه های تشویق کننده وجود ندارند.

بر اساس معلومات منابع سازمان ملل متحد و افغانستان، فساد اداری در میان کارمندان انتخابات زیاد است.

به گفتهء این منابع، آنهایی که می خواهند مستقل باشند از این ترس دارند که اگر در جهت جلوگیری از فساد تلاش کنند، شاید جان های شان با خطر مواجه شود.

این در حالیست که شماری از سناتوران افغان بخاطر آنچه نامناسب بودن شرایط اقلیمی خوانده اند، خواهان تاخیر در برگزاری انتخابات 1393 شده اند.
XS
SM
MD
LG