لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۷ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۱:۲۷

ظریف: ایران خواهان همکاری های بیشتر با عربستان است


جواد ظریف وزیر خارجه ایران
وزیر خارجه ایران برای رفع نگرانی های کشور های خلیج، در مورد توافق اخیر تهران با قدرت های غرب روی برنامه اتمی اش گفته است، کشورش خواهان همکاری بیشتر با عربستان سعودی می باشد.

جواد ظریف وزیر خارجه ایران که مشغول دیدار دوره یی از کشور های عربی خلیج می باشد بعد از ملاقات با مقامات در کویت گفت، تاریخی برای یک دیدار احتمالی از عربستان سعودی تعیین نشده است ولی وی ابراز داشت که توافق هستوی که تهران با شش قدرت جهان به آن دست یافت، یک تهدید نیست.

ظریف که دیروز بعد از ملاقات با همتای کویتی اش در یک کنفرانس خبری صحبت می کرد به خبرنگاران گفت، این توافق به قیمت هیچ کشور منطقه تمام نخواهد شد.

هنگامیکه از وزیر خارجه ایران سوال شد که آیا پلانی دیدار از عربستان سعودی را دارد یا خیر، وی در پاسخ گفت، ما عربستان سعودی را منحیث یک کشور مهم منطقه می بینیم و ما برای تحکیم همکاری ها با آن کشور و منفعت منطقه، کار می کنیم.

کشور های عرب در خلیج توافقنامه ماه گذشته بین ایران و قدرت های جهان را محتاطانه استقبال کردند ولی تعدادی از مقامات خواهان اصول اطمینان های شده اند که این توافقنامه تهدیدی را برای امنیت آنها در بر نخواهد داشت.
ظریف بعد از دیدار از کویت وارد عمان شد و در آنجا با همتای عمانی اش و سلطان قابوس دیدن نموده به آنها گفت ایران آماده همکاری با عمان است.

سلطان قابوس اولین رهبر خارجی بود که بعد از انتخاب حسن روحانی به حیث رییس جمهور ایران در ماه جون از تهران دیدن کرد.

مقامات امریکایی گفته اند، عمان محل مذاکرات مخفی بود که به توافق ماه گذشته در ژینو انجامید.
XS
SM
MD
LG