لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۸ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۹:۳۹

بحث ها در مورد تذکره های الکترونیکی در مشرانو جرگه، به خشونت گرائید


در حالیکه اجندای نشست عمومی روزدوشنبه مشرانوجرگه به تصویب بودجه ملی سال 1393 اختصاص داشت اما بحث های سناتوران درخصوص تذکره های الکترونیکی بیشتر گردید.

عارف الله پشتون یکتن از سناتوران در برابر سخنان محمد علم ایزدیار معاون مشرانو جرگه که ریاست جلسه را نیز به عهده داشت، اعتراض نموده و او را متهم نمود که در ذکر کلمهء افغان در تذکره های الکترونیکی از تعصب کار گرفته است.

ادعای که آقای ایزدیار آن را رد می کند.

در این میان خان محمد خادی یکی از سناتوران بوتل آب را به طرف آقای ایزدیار پرتاب کرد و ایزدیار هم دستور اخراج او را از جلسه داد.

از یک سال به این طرف روی طرح قانون ثبت احوال و نفوس بحث های داغ و جدی در شورای ملی افغانستان ادامه دارند.

مشرانو جرگه حدود ده روز قبل این طرح را با در نظرداشت پیشنهاد حکومت در خصوص چاپ تذکره های الکترونیکی تصویب کرد.

تصویب این طرح از سوی مشرانو جرگه به شمول کابل دربرخی ازولایات دیگرنیز عکس العمل های را درپی داشت.

اعتراض کننده گان تا کید داشتند که مطابق این طرح در قسمت بالای تذکره نوشته شده است که تذکره تابعیت افغانستان اما ملیت، قوم و دین یک شخص در آن ذکر نشده است.

در پیوند به همین موضوع به روزدوشنبه فضل الهادی مسلمیاررئیس مشرانو جرگه نیز در یک نشست خبری گفت که شماری از مردم بدون داشتن آگاهی برخلاف فیصله این جرگه عمل میکنند:

« برخی از مسوولین رسانه ها، جامعه مدنی، جوانان به نام استادان و روشنفکران بدون داشتن آگاهی برخلاف مشرانوجرگه دست به مظاهره و راهپیمایی ها زدند، امروز یک بار دیگر به ملت مسلمان افغانستان میگویم که مشرانوجرگه هیچگاه بر خلاف دین و افغانان قانونی را تصویب نکردند که درد سرساز باشد کلمه دین درتذکره درج است و حذف هم نمیشود تنها بحث ها در مورد اینکه کلمه دین و افغانیت در کجا درج شود ادامه دارد. »

در عین حال ده ها تن از محصلان پوهنتون ولایت ننگرهار در پیوند به جنجال ها روی تذکره الکترونیکی به روز دوشنبه مظاهره کرده و شاهراه کابل جلال آباد را نیز به روی ترافیک مسدود ساختند.

با این همه وزارت امور داخله میگوید که معلومات در خصوص هر شخص همراه با تمام جزییات آن در دیتابیس یا ذخیرهء معلوماتی این وزارت ثبت می گردد.


ویدا بره کی
XS
SM
MD
LG