لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۸ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۲۴

«عدم امضای توافقنامه امنیتی، طرحریزی پلان های امریکا را متأثر می سازد»


چندین روزنامه معتبر بین المللی در شماره های اخیر شان مطالبی را در مورد حالات جاری در افغانستان به نشر رسانیده اند.

دیلی تیلیگراف
دیلی تیلیگراف چاپ بریتانیا، از عکس العمل متحدین رییس جمهور اوباما به عدم امضای موافقنامه ستراتیژیک با امریکا توسط رییس جمهور کرزی می نویسد.

تام دانیلون که تا آغاز امسال مشاور امینت ملی رییس جمهور اوباما بود گفته است، رییس جمهور کرزی بی پروا است که این خطر را به کمر می بندد که سال آینده هیچ سرباز امریکایی در افغانستان باقی نماند.

دانیلون گفته است، فکر می کند در قضیه افغانستان این بی پروایی محض است و این مساله توانایی طرحریزی پلان های امریکا برای بعد از سال 2014 را به شکل منفی متاثر خواهد ساخت.

والستریت ژورنال
روزنامه والستریت ژورنال نیز در شماره اخیر اش مطلبی را در مورد افغانستان به نشر رسانیده و در آن روی دیدار اخیر رهبران افغانستان و پاکستان تمرکز نموده است.

به نوشته روزنامه، صدراعظم پاکستان نواز شریف و رییس جمهور افغانستان حامد کرزی در آغاز این هفته از تلاش های شان در بخش به میز مذاکره کشانیدن طالبان اعلان پیشرفت کردند، ولی جزیات دقیق در مورد ندادند.

حامد کرزی و نواز شریف به روز شنبه در کابل دیدار نموده، روی سلسله موضوعات دو جانبه، از روابط تجارتی گرفته تا پروژه های منطقوی در بخش انرژی صحبت کردند.

ایجاد تماس با رهبری طالبان در صدر آجندای این ملاقات قرار داشت.

رییس جمهور کرزی گفت، وی و شریف روی راه های از سرگیری پروسه مذاکرات با طالبان صحبت کردند ولی این بحث ها یک مساله مهم سمبولیک برای افغانستان را در بر نداشت و آن آزادی ملا عبدالغنی برادر بود.

مقامات افغان از دیر به این سو خواهان آزادی ملا برادر بوده اند.

نواز شریف به روز شنبه گفت، در مورد سرنوشت دقیق ملا برادر و محل بود و باش وی با رییس جمهور کرزی صحبت می کند.

نواز شریف گفت، هر کسی را که رییس جمهور برای ملاقات با ملا برادر به پاکستان بفرستد، مطابق خواست رییس جمهور عمل خواهیم کرد و یقینی خواهیم ساخت که چنین یک ملاقات با ملا برادر صورت گیرد.

دیلی تیلیگراف
دیلی تیلیگراف نیز در شماره اخیر اش مطلبی را در باره افغانستان به نشر رسانیده و در آن از وضعیت و اهمیت ستراتیژیک شاهراه سالنگ نوشته است.

مقاله از مشکلات راننده گان در شاهراه سالنگ یاد می کند، راه تنگ و پر پیچ و خم که نیرو های امریکایی در خروج از افغانستان از آن خواهند گذشت.
XS
SM
MD
LG