لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۱ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۳۶

انیس: وارد کردن فشار بخاطر امضای توافقنامه نتیجهء ندارد


بیشتر روزنامه های چاپ امروز کابل صفحات شان را به مساله پروسهء صلح و ادعای حکومت افغانستان مبنی بر این که ایالات متحده امریکا تیل و اکمالات نظامی را بر برخی واحد های اردو و پولیس ملی متوقف ساخته است، متمرکز ساخته اند.

محور
روزنامه محور در سرمقاله اش مساله قطع تیل را مشکل جدی عنوان کرده اما در عین حال استفاده شخصی از تیل دولتی توسط نیرو های امنیتی و سرقت این تیل را از سوی این نیرو ها مورد بحث قرار داده است.

روزنامه نوشته است که استفاده شخصی از موتر های پولیس به یک مسالهء عام مبدل شده است.

در سرمقاله محور همچنان آمده است که نیرو های امنیتی باید مانند شعار شان که محافظت از مردم است عمل کنند نه این که باعث اذیت مردم در جاده ها شده و از آنان رشوه اخذ کنند.

سرنوشت
روزنامه سرنوشت هم در صفحه اول اش با خط درشت نوشته است که قطع مواد اکمالاتی بر نیروهای امنیتی افغان، راه هموار کردن برای فعالیت های تروریستی است.

به نوشته روزنامه، امریکا و جامعه جهانی مکلف اند تا به تعهدات شان در قبال افغانستان عمل کنند.

در سرمقاله روزنامه سرنوشت آمده است که مقام های افغان و امریکایی باید اختلافات موجود بر سر امضای توافقنامه امنیتی و دفاعی را از راه مذاکره حل کنند نه این که بر یک دیگر فشار وارد کنند.

انیس
روزنامهء دولتی انیس نیز در سرمقاله اش نوشته است که وارد کردن فشار بخاطر امضای توافقنامه نتیجهء ندارد.

این روزنامه نوشته است که ایجاد نیرو های امنیتی افغان به کمک ایالات متحده امریکا برای افغانستان و جامعه جهانی پیشرفت بزرگی محسوب می شود.

اما روزنامه دولتی انیس نوشته است که در چنین شرایط حساس که فعالیت مخالفان مسلح در افغانستان افزایش یافته است، قطع تیل بر نیرو های امنیتی افغان مخالفان مسلح را تقویت می بخشد.

روزنامه های چاپ امروز کابل در حالی به بحث روی این مساله پرداخته اند که روز گذشته نیرو های ناتو ادعای حکومت افغانستان مبنی بر قطع تیل بر نیرو های امنیتی افغان را بی اساس خواند.

این نیرو ها مشکلات در مسیر اکمالاتی ناتو در پاکستان را سبب تاخیر در رسیدن تیل به نیرو های امنیتی افغان خوانده اند.

نیرو های ناتو گفته اند، با باز شدن دوباره میسر اکمالاتی ناتو در پاکستان توزیع تیل به اردو و پولیس افغانستان دوباره از سرگرفته می شود.

ویسا
روزنامهء ویسا در ارتباط به امضای توافقنامه امنیتی و دفاعی با امریکا به اظهارات فضل الهادی مسلمیار رییس مشرانو جرگه اشاره کرده که گفته است با امضای این توافقنامه مخالف است.

ویسا در بخش این روزنامه به مطلبی دیگری پرداخته که افغانستان و پاکستان در ارتباط به گشایش دفتر طالبان توافق کرده اند.

ویسا به نقل از روزنامهء تربیون چاپ پاکستان نوشته است که رییس جمهور کرزی و نواز شریف صدراعظم پاکستان به این توافق دست یافته اند که دفتری برای طالبان در ترکیه و یا عربستان سعودی گشوده شود.

ویسا نوشته است که این دفتر به هدف پایان بخشیدن به جنگ افغانستان گشایش خواهد یافت و پاکستان بر همکاری در این مساله تعهد کرده است.
XS
SM
MD
LG