لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۵ قوس ۱۴۰۰ کابل ۱۲:۴۷

روشنایی در پایان تونل روابط هند با پاکستان!؟


سلمان بشیر سفیر پاکستان در دهلی جدید می گوید، بعد از تنش های مرگبار در اویل سال جاری میلادی، آرامش به منطقهء مورد منازعه در کشمیر برگشته است و هردو کشور به بهبود روابط متعهد اند.

سلمان بشیر سفیر پاکستان در دهلی جدید گفته است:
"من نمی خواهم بیش از حد خوشبین جلوه کرده یا مبالغه کنم، اما آنچه را که می بینم روشنایی در ختم این تونل است."

سلمان بشیر با اظهار اینکه بطور متداوم برای بهبود روابط بین دو کشور کار شده است، می گوید:
"من شخصاً خوشبین هستم که در چند ماه آینده، روابط به سمت بهتر شدن خواهد رفت."

اما برخی کارشناسان پیش بینی می کنند که اگر نریندرا مودی (Narendra Modi) رهبر ملگرای تندرو هندو در انتخابات ماه می سال آیندهء میلادی به حیث صدراعظم هند انتخاب شود، روابط بین دو کشور صدمه خواهد دید.
براساس نظرسنجی ها نریندرا مودی که در موقف جلوتر از دیگران قرار دارد، بطور آشکار از پاکستان انتقاد کرده، صدراعظم هند منموهن سنگ را به عدم جدیت در برابر پاکستان متهم می کند.

اما سلمان بشیر سفیر پاکستان در دهلی جدید می گوید، نتایج انتخابات هند برای نواز شریف صدراعظم پاکستان که بهبود روابط بین دو کشور را هدف قرار داده است مهم نمی باشد.
سلمان بشیر گفته است:
"بهبود روابط با هند یک پالیسی قوی حکومت است. من باور دارم که این مساله به نفع ما و به منفعت منطقه می باشد."

به گفتهء وی نواز شریف صدراعظم پاکستان با تاکید گفته است که بهبود روابط با هند در الویت کاری وی قرار دارد.

در ماه سپتامبر سال جاری نوازشریف و منموهن سنگ در جریان ملاقات در نیویارک به تضمین آرامش در امتداد سرحدات بین دو کشور در منطقهء کشمیر تعهد کردند.

در جریان صدارت منموهن سنگ برعلاوهء تنش ها در امتداد سرحدات در کشمیر، حملات سال 2008 میلادی در شهر ممبی هند که در اثر آن 166 تن کشته شدند، باعث تیره گی بیشتر در روابط بین دو کشور شده بود.
XS
SM
MD
LG