لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۰ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۵:۰۲

جان کری: امضای پیمان امنیتی به نفع افغانستان است


جان کری وزیر خارجه امریکا
جان کری وزیر خارجه امریکا می گوید، تصمیم در مورد حضور نیرو های خارجی در افغانستان یک مساله مهم است و از حکومت افغانستان خواست به زودی تصمیمی را در این مورد اتخاذ کند.

کری که در یک کنفرانس خبری در بروکسل صحبت می کرد گفت، در مورد موافقتنامه امنیتی و دفاعی میان کابل و واشنگتن با رییس جمهور کرزی صحبت نموده است و نیاز برای مذاکرات مجدد وجود ندارد:

« ما در مورد این پیمان صحبت کردیم. من شخصاً در مورد تکمیل شدن این موافقتنامه صحبت کردم و به یک نتیجه رسیدیم. رییس جمهور کرزی به این پیمان توافق کرد و گفت آن را به لویه جرگه می سپارد و اگر جرگه از آن حمایت کرد آنها هم از آن حمایت می کنند. من فکر نمی کنم بار دیگر به شکل یک جانبه روی این پیمان صحبت شود.»

جان کری بار دیگر تاکید کرد که خیلی مهم است که این پیمان هر چه زودتر امضا شود زیرا به منفعت افغانستان است.

رییس جمهور کرزی به پیمان امنیتی و دفاعی میان کابل و واشنگتن توافق نموده بود ولی ماه گذشته بعد از تایید لویه جرگه گفت، تا زمانی این موافقتنامه را امضا نخواهد کرد که شرایط افغانستان پذیرفته نشوند. این بیانات آقای کرزی متحدین وی را متحیر ساخت.

رییس جمهور افغانستان گفته است، امریکا نباید در پروسه انتخابات آینده مداخله کند و هم باید راه را برای آغاز عملی پروسه صلح هموار سازد.

لویه جرگه مشورتی از رییس جمهور کرزی خواست تا پایان سال جاری میلادی، چنانچه امریکا می خواهد، این پیمان را امضا نماید.

مقامات امریکایی، از انتخاب صفر یا خروج تمام نیرو ها از افغانستان، در صورت عدم امضای این موافقتنامه سخن گفته اند، ولی جان کری هشدار چنین اقدام را نداد.

اما جی کارنی سخنگوی قصر سفید گفته است، امضای این پیمان بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال آینده در افغانستان، انتخاب درست نیست، زیرا با چنین کار نه امریکا و نه هم متحدین ناتو می توانند پلان های شان را به شکل درست برای بعد از سال 2014 ترتیب کنند:

« امضا نشدن پیمان امنیتی کمک های را به مخاطره خواهد انداخت که در کنفرانس های سال 2012 در شیکاگو و توکیو به افغانستان وعده داده شده بود. خانم سوزان رایس تاکید نموده است که اگر این موافقتنامه امضا نشود ایالات متحده راه دیگری ندارد به جز عملی ساختن پلان بعد از سال 2014 یعنی پلانی که، هیچ نیروی ناتو و امریکایی در افغانستان باقی نماند.»

وزیر خارجه امریکا جان کری از تاریخ معین برای امضای پیمان امنیتی چیزی نگفت، ولی ابراز داشت به تصامیم عاجل نیاز است تا افغان ها از نگاه امنیتی مطمین گردند و هم نیرو های امریکایی و ناتو بتوانند روی پلان ها برای ماموریت جدید شان کار کنند.
XS
SM
MD
LG