لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۷ قوس ۱۴۰۰ کابل ۱۲:۲۴

هیواد: چگونه لکهء بدنامی فساد از دامن افغانستان پاک خواهد شد


ادامهء اختلاف نظرها روی توافقنامهء امنیتی و دفاعی میان افغانستان و امریکا و موجودیت فساد در افغانستان موضوعاتی اند که مطالب بیشتر روزنامه های چاپ امروز کابل را به خود اختصاص داده اند.


سرنوشت
روزنامهء غیر دولتی سرنوشت بخشی از سخنان اندرس فوگ راسموسن منشی عمومی ناتو را نقل کرده که گفته است، برای حضور آنان در افغانستان امضای موافقتنامهء امنیتی و دفاعی با امریکا ضروری است.

به نوشتهء روزنامه آقای راسمون همچنان اظهار داشته که اگر این توافقنامه به امضا نرسد آنان نمیتوانند ماموریت جدید خود را در افغانستان آغاز کنند.

روزنامهء سرنوشت در یک مطلب دیگر به گزارش تازهء سازمان جهانی شفافیت اشاره کرده که در آن افغانستان در سال 2013 میلادی باز هم در کنار سومالیا و کوریای شمالی به عنوان مفسد ترین کشور جهان معرفی شده است.

در ادامهء مطلب آمده است که در افغانستان مفسدین درجه اول موجود اند و فساد بزرگ توسط حکومت، سکتور خصوصی و خارجی های مستقر در این کشور صورت می گیرد.


ملی باور
روزنامهء ملی بارو به نقل از ایمل فیضی سخنگوی رییس جمهور کرزی نوشته که گفته است، موقف آقای کرزی در خصوص توافقنامهء امنیتی و دفاعی امریکا پا برجاست.

به نوشتهء روزنامه آقای فیضی همچنان اظهار داشته که امکان دارد تعدادی از مقام های دولتی در افغانستان با این موقف رییس جمهور کرزی مخالف باشند اما این مخالفت ها بر موقف آقای کرزی اثرگذار نخواهد بود.

روزنامهء ملی باور همچنان در صفحهء نخست اش با خط درشت نوشته که در افغانستان برعلاوهء جنگ ها و جنجال های سیاسی میزان فساد اداری هم افزایش روز افزون دارد.

به باور نویسنده تا حالا دولت افغانستان برای جلوگیری از فساد اداری گام های را نبرداشته که جوابگوی نگرانی های افغانها و جامعهء جهانی باشد.


هیواد
روزنامهء دولتی هیواد هم به هشدار منشی عمومی ناتو اشاره کرده که گفته است، اگر توافقنامهء امنیتی افغانستان با امریکا امضا نشود، آموزگاران و مشاوران این پیمان هم نمی توانند پس از سال 2014 میلادی در این کشور به ماموریت شان ادامه بدهند.

روزنامه بخشی از اظهارات اندرس فاگ راسموس را نقل کرده که می گوید این توافقنامه می تواند چهارچوب قانونی را برای حضور نظامیان ناتو در افغانستان ایجاد کند.

هیواد همچنان در شمارهء امروز اش مطلبی را تحت عنوان: "چگونه لکهء بدنامی فساد از دامن افغانستان پاک خواهد شد" به نشر رسانده است.

محور
روزنامهء محور هم مطالبی را در مورد موافقنامهء امنیتی و دفاعی با امریکا و مشکل موجودیت فساد اداری در کشور نوشته است.

به نوشتهء روزنامه هرچند رییس جمهور کرزی به امضا نکردن توافقنامهء امنیتی و دفاعی با امریکا هنوز رضایت نشان نداده اما شماری از مشاوران و افراد نزدیک با او بیشتر از امریکا یک حکومت ضعیف و برای خود کرسی می خواهند.

روزنامهء محور همچنان در مورد مسالهء فساد اداری مطلبی را به نشر رسانده و در کنار آن در رابطه به وضعیت زندانهای کشور نیز ابراز نگرانی کرده است.


سید فتح محمد بها
XS
SM
MD
LG