لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۶ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۳:۴۴

امریکا انتقال تجهیزات را از تورخم به کراچی متوقف ساخت


اردوی امریکا روز سه شنبه انتقال تجهیزات را که از افغانستان خارج می سازد، از طریق پاکستان متوقف ساخت.

مارک رایت (Mark Wright) سخنگوی قصر سفید امریکا در یک اعلامیه گفته است:
"ما دواطلبانه انتقالات تجهیزات را که خارج می شوند، از طریق راه ارتباطی زمینی تورخم - کراچی متوقف ساخته ایم."

مارک رایت به مسیری اشاره می کند، که راه اساسی انتقال تجهیزات امریکایی و ناتو به شمار می رود که از افغانستان خارج ساخته می شوند.

توقف در انتقالات تجهیزات امریکایی تازه ترین دشواری در روابط پرتنش بین امریکا و پاکستان به شمار می آید که به خاطر حملات راکتی طیارات بی پیلوت (CIA) به وجود آمده، باعث عصبانیت مردم پاکستان شده است.

مقامات امریکایی می گویند، به موتر های لاری حامل تجهیزاتی که از افغانستان باید خارج شوند، هدایت داده شده است تا در مناطق تعیین شده در داخل افغانستان، توقف کنند.

بعد از آن که در شمالشرق پاکستان در اعتراض به حملات طیارات بی پیلوت، موترهای حامل تجهیزات امریکایی با جبر مورد تفتیش قرار داده شد، اردوی امریکا انتقال تجهیزات را که از افغانستان خارج می سازد، از طریق پاکستان متوقف ساخته است.

مارک رایت (Mark Wright) سخنگوی قصر سفید امریکا می گوید:
"ما پیش بینی می کنیم که در آیندهء نزدیک خواهیم توانست انتقالات را از این مسیر دوباره آغاز کنیم."

ایالات متحدهء امریکا راه های متبادل آسیای میانه را نیز در اختیار دارد که با استفاده از آن می تواند برای انتقالات استفاده کند، اما این مسیر طولانی تر و قیمت تر است.

اخیراً در یک اعلامیهء مشترک امریکا و پاکستان گفته شده است که مسیر پاکستان برای واشنگتن، اسلام آباد و ناتو مهم تلقی می شود.

ناتو می گوید بعد از 12 سال جنگ در افغانستان، از آغاز ماه سپتامبر تا اکنون 24 هزار واسطه نقلیه و 20 هزار کانتینر را از افغانستان کشور خارج ساخته است. پنتاگون اسلحه و سایر تجهیزات حساس را از طریق هوایی انتقال می دهد.

در حالیکه مقامات پاکستانی بطور آشکار کمپاین حملات طیارات بی پیلوت را انتقاد می کنند، مقامات امریکایی می گویند، این حملات شورشیان خطرناک شبکهء القاعده را از میان برده است.

تلفات ملکی ناشی از حملات طیارات بی پیلوت باعث بحث های در افغانستان نیز شده است. حامدکرزی رییس جمهور افغانستان قبل از امضای قرارداد همکاری های دفاعی و امنیتی برای 10 سال آینده با امریکا، خواستار ختم تلفات ملکی در این کشور شده است.

please wait

No media source currently available

0:00 0:02:07 0:00
لینک مستقیم
XS
SM
MD
LG