لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۱ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۵:۳۲

اکتا، بخاطر اختصاص 14 درصد پول بودجه ملی به رییس جمهور کرزی، انتقاد کرد


اکتا یا ایتلاف افغان ها برای شفافیت و حسابدهی بخاطر اختصاص چهارده فیصد پول از بودجه ملی به رییس جمهور کرزی، انتقاد کرده است.

مسوولان این ایتلاف به روز چهارشنبه در یک نشست خبری در کابل گفتند که این پول همه ساله از طریق کود احتیاط به ریاست جمهوری داده می شود.

به گفتهء آنان، صلاحیت استفاده از این پول را تنها رییس جمهور افغانستان دارد و وی در مورد چگونگی مصرف آن به کسی پاسخگو نیست.

هوسی وردک رییس این ایتلاف می گوید که ممکن این پول برای رییس جمهور همه ساله افزایش یابد و در کمپاین های انتخاباتی از آن استفاده شود:

« تشویش جدی ما اینست که چهارده فیصد پول که در بودجه عادی برای کود احتیاط در نظر گرفته شده نهایتاً پول سیاسی است که حکومت معلومات در باره اینکه این پول در کدام پروژه ها به مصرف می رسد به دسترس مردم قرار نمی دهد. چه اطمینانی وجود دارد که از این پول در کمپاین های انتخاباتی برخی کاندیدان در انتخابات سال 1393 استفاده نشود. »

مسوولان ایتلاف افغان ها برای شفافیت و حسابدهی می گویند، بودجه عادی سال آینده نزدیک به 444 میلیارد افغانی و بودجه انکشافی 140 میلیارد افغانی در نظر گرفته شده که از همین مقدار پول، شش صد میلیون دالر آن از طریق کود احتیاط به رییس جمهور افغانستان داده می شود.

به گفتهء آنان وزارت مالیه هم برای تنظیم عواید کشور یک سیستم منظم ندارد.

اما عبدالقادر جیلانی سخنگوی این وزارت به رادیو آزادی گفت که همه ساله در بودجه ملی کشور کود های خاص در نظر گرفته می شوند و یک مقدار پول به آن اختصاص داده می شود.

وی انتقاد ایتلاف افغان ها برای شفافیت و حسابدهی را رد کرده و می گوید که در صورت ضرورت و در حالات عاجل از این کود به رییس جمهور پول داده می شود.

آقای جیلانی می گوید که از طریق کود احتیاط به طور شفاف به ریاست جمهوری پول پرداخته می شود:
« این کودها برای فعالیت های مختلف وضع شده اند و از آن حساب دهی صورت می گیرد چرا که ما یک سیستم داریم و وقتی که پول از این کود بیرون می شود از خود یک مراحل دارد. اینطور هم می شود که از برخی این کودها اصلاً پول به مصرف نمی رسد، سیستم کاملاً شفاف است و از این سیستم پول بیرون کردن مراحل قانونی خودش را دارد و به آسانی کسی نمی تواند از این کودها پول بکشد. »

مشرانو جرگه افغانستان روز گذشته طرح بودجه سال 1393 افغانستان را تصویب کرد. هیات اداری این جرگه گفته است که طرح این بودجه هرچه عاجل به ولسی جرگه افغانستان فرستاده می شود.

اما هر سال انتقاد های وجود میداشته باشند که در اختصاص بودجه برای ولایات، عدالت در نظر گرفته نمی شود.


جمشید حبیب زاده
XS
SM
MD
LG