لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۱ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۵:۲۳

افراد مبتلا به مرض پولیو در پاکستان بیشتر شده است


پاکستان در سال جاری 72 مورد مرض پولیو یا فالج اطفال را در این کشور ثبت کرده است در حالی که در تمام سال 2012 تعداد اطفالی که به این مرض دچار شده بودند به 58 نفر می رسید. در این مورد کارمندان سازمان بین المللی صحت دبلیو اچ او روز چهارشنبه معلومات دادند.

پاکستان یکی از سه کشوری در جهان می باشد که تا حال هم مرض پولیو در آنها وجود دارد. در پاکستان گروه های مسلح مخالف حکومت با واکسین این مرض مخالفت نموده و کارمندان آن را در گذشته به قتل رسانده اند.

مقامات می گویند خشونت و بدگمانی در مورد واکسین، دلیل اساسی افزایش موارد این بیماری بشمار میرود.

هماهنگ کننده برنامه سازمان جهانی صحت برای از بین بردن مرض پولیو در پاکستان الیاس دوری گفت: در سال 2013 پاکستان 72 مورد پولیو را ثبت کرده، در نایجیریا این تعداد به 50 و در افغانستان به 9 نفر میرسد.

نظر به احصایه های بین المللی در سال 2012 در پاکستان موارد پولیو 58 در افغانستان 31 و در نایجیریا به 110 رسیده بود.

در منطقه خیبرپختونخواه 10 مورد مرض پولیو ثبت شده و در پنجاب شش مورد آن، اما 50 مورد آن در مناطق بی قانون قباییلی همسرحد با افغانستان دیده شده است.

سال گذشته طالبان پاکستان واکسین پولیو را در منطقه وزیرستان ممنوع اعلان کرده و آنرا یک بهانه برای جاسوسی خواندند.

دوری اظهار داشت که در کمپاین اخیر واکسین پولیو 33 میلیون طفل در پاکستان واکسین شدند و دو عشاریه سه میلیون طفل دیگر در جریان واکسین مفقود بودند.

اکثریت قضایای مفقودی اطفال در جاهای ثبت شد که حاکمیت قانون وجود ندارد و کارمندان صحی به تهدید رو به رو بودند.

به گفته دوری 47 هزار طفل بخاطر اینکه والدین شان مخالفت می کردند، از این واکسین محروم ماندند. در ماه اگست مقامات صحی هشدار دادند که خطر شیوع مرض پولیو در پاکستان وجود دارد زیرا بخاطر تهدید طالبان 240 هزار طفل نتوانستند برای واکسین حاضر شوند.

در سال 2005 موارد پولیو در پاکستان به 28 کاهش یافته بود، ولی در سال 2011 به 198 بلند رفت.

ماه گذشته سازمان جهانی صحت شیوع مرض پولیو در سوریه را که 13 طفل در آن فالج شدند، به ویروسی ارتباط داد که از پاکستان به آنجا انتقال داده شده بود.
XS
SM
MD
LG