لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۷ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۵:۵۱

«بیش از 9 هزار آثار تاریخی به موزیم کابل انتقال یافته است»


به گفتهء مسوولان در وزارت اطلاعات و فرهنگ در جریان هفت سال گذشته حدود 30 در صد از آثار مفقود شدهء موزیم ملی که به خارج قاچاق شده بودند، دوباره به کشور باز گردانده شده اند.

آنها می گویند، در جریان سه دهه جنگ هفتاد درصد آثار با ارزش تاریخی افغانستان به کشورهای جهان قاچاق شده بودند.

عمراخان مسعودی رییس موزیم ملی به روز پنجشنبه در مراسم افتتاح بخشی از ساختمان این موزیم ابراز امید واری کرد که سازمان علمی فرهنگی سازمان ملل و ادارت تحقیقاتی کشورهای اروپایی تلاش های شانرا به هدف باز گرداندن آثار تاریخی افغانستان بیشتر سازند:

« 22 هزار قلم آثار تاریخی است که بیشتر از سی هزار پارچه می شود که شامل مرکز معلوماتی یا دیتابیس می شود، که تا سال 2015 دیتابیس یا مرکز معلوماتی دیجیتلی گردیده تمام آن تکمیل می شود، بعد از سال 2007 میلادی بیش از 9 هزار آثار تاریخی از کشور های مختلف جهان مانند هندوستان، دنمارک، سویزرلند، ناروی، جرمنی، فرانسه و امریکا به موزیم کابل انتقال داده شده است. »

موزیم ملی افغانستان در زمان شاه امان الله خان اعمار گردیده است. سید مخدوم رهین وزیر اطلاعات و فرهنگ افغانستان در این مراسم گفت، آنها در نظر دارند تا چندین ساختمان دیگر را در مساحت هشت جریب زمین در نزدیکی این موزیم اعمار نمایند.

آقای رهین همچنان می گوید، بخاطر اعمار ساختمان های جدید حدود سی و دومیلیون دالر اختصاص داده شده که هشت میلیون دالر آن در اختیار آنها قرار داده شده است:

« در یازده سال گذشته ما دوباره کوشش کردیم که اعمارت موزیم ملی احیا شود طرح ساختن موزیم ملی جدید افغانستان رویدست گرفته شده برای مصارف جدید ساختمان موزیم ملی پنج میلیون دالر سفارت امریکا دو میلیون دالر وزارت اطلاعات و فرهنگ یک میلیون دالر وزارت معادن کمک کرده اند و ما امیدوار هستیم که دوستان بین المللی به کمک هایشان ادامه دهند تا مصارف این بنا آماده گردد. »
مراسم افتتاح بخشی از ساختمان موزیم کابل
مراسم افتتاح بخشی از ساختمان موزیم کابل

از میان تاسیسات جدید موزیم ملی افغانستان که شامل، برج ها، حویلی، پارکینک موتر، تشناب ها، و اتاق ها اند بخشی از دروازهء عمومی این موزیم افتتاح گردید. جیمز کننگهم سفیر امریکا در کابل که در این مراسم حضور داشت گفت، آثار تاریخی افغانستان ارزش جهانی داشته و آن روز دور نیست که مردم جهان از موزیم کابل دیدن نمایند.

این در حالیست که وزیر اطلاعات و فرهنگ افغانستان می گوید هنوز هم آثار تاریخی از برخی ولایات کشور به خارج قاچاق می شوند. به اساس معلومات وزارت داخله، در حال حاضر 500 تن از نیروهای پولیس بخاطر حفظ و نگهداری از آثار تاریخی موزیم ها در نقاط مختلف کشور توظیف شده اند.

اما وزارت اطلاعات و فرهنگ این تعداد را کافی نداسته و خواهان توظیف بیشتر نیروهای امنیتی برای نگهداری آثار تاریخی کشور است.
XS
SM
MD
LG