لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۷ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۳۹

نلسن مندیلا به عمر 95 سالگی درگذشت


نلسن مندیلا رهبر پیشین افریقای جنوبی
نلسن مندیلا رهبر پیشین افریقای جنوبی و الگوی ضد نژاد پرستی در سن 95 ساله گی درگذشت.

جیکوب زوما رییس جمهور افریقای جنوبی گفت، مندیلا دیشب هنگامی که اعضای خانواده اش در اطرافش بودند، در خانهء خود در شهر جوهانزبرگ، با "آرامش" وفات کرد.

وضعیت صحی مندیلا در ماه های اخیر وخیم شده بود.

جیکوب زوما گفت، با مرگ نلسن مندیلا، افریقای جنوبی "بزرگ ترین فرزند" خود را از دست داد.

او مندیلا را پدر افریقای جنوبی مدرن خواند:

« کشور ما بزرگ ترین فرزند خود را از دست داد. مردم ما یک پدر را از دست دادند. هر چند ما می دانیستم که این روز فرا خواهد رسید، اما هیچ چیزی اندوه عمیق ما نمی کاهد.»

مندیلا در پایان عزا داری ملی که انتظار می رود حد اقل ده روز طول بکشد، به خاک سپرده خواهد شد.

بارک اوباما رییس جمهور ایالات متحدهء امریکا گفت، زنده گی مندیلا برای او الهام بخش بوده است:

« او بیشتر از آنچه که از یک مرد انتظار می رفت به دست آورد. امروز او به ابدیت پیوست و ما یکی از با نفوذ ترین و بهترین انسان های را از دست دادیم که در عصرش روی زمین زنده گی کرده ایم. او دیگر به ما تعلق ندارد، او به دوره ها و عصر ها متعلق است.»

نلسن مندیلا پیش از آن که افریقای جنوبی را از حاکمیت نژاد پرستانهء اقلیت های سفید پوست به سوی یک جامعهء دموکراتیک رهبری کند، 27 سال را در زندان سپری کرد.

پس از رهایی اش از زندان در سال 1990، مندیلا نخستین رییس جمهور سیاه پوست و نخستین رییس جمهور افریقای جنوبی در نتیجهء انتخابات دموکراتیک شد.

مندیلا و فریدریک کلیرک رییس جمهور سفید پوست افریقای جنوبی، به خاطر تلاش های شان به هدف پایان دادن به یک نظام نژادپرستی در افریقای جنوبی، به طور مشترک برندهء جایزهء صلح نوبل شناخته شدند.
XS
SM
MD
LG