لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۷ قوس ۱۴۰۰ کابل ۱۰:۳۲

ملک: اقدام اخیر عمران خان، وضع امنیتی خیبر پشتونخوا را بدتر میکند


مسیر پاکستان برای انتقال تجهیزات ناتو که از افغانستان خارج می شود یک راه کلیدی است، اما این مسیر از تاریخ 23 نوامبر به اینسو بروی اکمالات ناتو مسدود گردیده است.

این مسیر از سوی حزب تحریک انصاف به رهبری عمران خان که حزب بر سر اقتدار در ایالت خیبر پشتونخوا است، در اعتراض علیه حملات طیاره های بی پیلوت امریکایی که در آن رهبر طالبان پاکستانی حکیم الله محسود کشته شد، مسدود گردیده است.

حامیان حزب تحریک انصاف در چندین محل در مسیر تورخم - پشاور اسناد موتر های باربری و کانتینر ها را بررسی می کنند تا مطمین شوند که موتر های مذکور اکمالات ناتو را از افغانستان به پاکستان و یا از پاکستان به آن سوی مرز انتقال ندهند.

حکومت مرکزی پاکستان که صلاحیت مسدود کردن راه های اکمالاتی ناتو را داشته و بارها وقوع حملات طیاره های بی پیلوت را محکوم کرده، در مورد این تصمیم حکومت ایالتی خیبر پشتونخوا عکس العمل محتاطانه نشان داده است.

اما برخی از احزاب سیاسی این کشور با چنین اقدام حکومت ایالتی خیبر پشتونخوا مخالفت دارند.

ارباب مجیب الرحمن سکرتر جنرال حزب ملی عوامی یا ( ام ای پی) به رهبری محمود خان اچکزی در صحبت با رادیو آزادی این اقدام حزب تحریک انصاف را مورد انتقاد قرار داده گفت:

« مسدود کردن راه های اکمالاتی ناتو از سوی حزب عمران خان در ایالت خیبر پشتونخوا عمل نامناسب است. حزب ما این را محکوم می کند. افغانستان کشور همسایه ما است که باید در حل مسایل آن ما همکار باشیم اما این اقدام عمران خان به زیان همه است.»

اگر چه احزاب مسلم لیک ن به رهبری نواز شریف و تحریک انصاف به رهبری عمران خان، حملات طیاره های بی پیلوت را ظاهراً محکوم می کنند با آن هم حزب تحریک انصاف تا هنوز نتوانسته در مخالفتی که علیه همکاری پاکستان با امریکا دارد، احزاب دیگر سیاسی را نیز شامل کند.

شگفته ملک وزیر پیشین ایالتی و یکی از اعضای ارشد حزب عوامی نیشنل یا ( ای ان پی ) می گوید، حزب عمران خان به جای مسدود کردن راه های اکمالاتی ناتو، باید توجه بیشتر اش را بالای وضع امنیتی ایالت خیبر پشتونخوا معطوف کند:

« باید بدانیم که مسدود کردن راه های اکمالاتی ناتو و به راه اندازی تظاهرات، وضع امنیتی ایالت پشتونخوا را بد تر از آنچه که است می سازد. به نظر من باید بیشتر روی بهبود وضعیت کار صورت می گرفت نه همچو اقدام های بی فایده.»

پاکستان که در حال حاضر با بحران های اقتصادی و انرژی روبرو است، با مسدود کردن راه های اکمالاتی ناتو از سوی حکومت ایالتی خیبر پشتونخوا ممکن همکاری های اقتصادی کشور های دیگر را از دست بدهد.

طارق احمد خان سخنگوی حزب قومی وطن به رهبری شیرپاو می گوید، ایالت خیبر پشتونخوا با مشکلات فراوان روبرو است، حکومت ایالتی با مسدود نمودن راه های اکمالاتی ناتو تلاش دارد تا توجه مردم را از مسایل عمده دور کند:

« باشنده گان ایالت خیبر پشتونخوا با مشکلات فراوان روبرو اند، اینجا امنیت نیست بیکاری به اوج اش رسیده، کسب و کار نیست و مشکل عمده ما تروریزم است و حکومت بخاطر اینکه توجهء مردم را از این همه مسایل دور کند راه های اکمالاتی ناتو را مسدود کرده است و در این کار حکومت مرکزی هم سهیم است.»

اخیراً سکته گی در اکمالات مواد نفتی باعث بحث های دیپلوماتیک حکومت افغانستان و واشنگتن شده است.

حکومت افغانستان ناتو را متهم می کند که اکمالات مهم مواد نفتی را بر پولیس و اردوی ملی آن کشور قطع کرده است. ناتو این اتهامات را رد کرده است، اما وابسته گی ناتو به خطوط اکمالاتی که از قلمرو پاکستان می گذرد، نشان می دهد که مسدود شدن این مسیر تاثیرات خودش را می تواند داشته باشد.

با آن که ایالات متحدهء امریکا راه های متبادل آسیای میانه را نیز در اختیار دارد و با استفاده از آنها می تواند برای انتقالات استفاده کند، اما این مسیر ها طولانی تر و قیمت تر اند.
XS
SM
MD
LG