لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۰ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۸:۱۲

وزیر دفاع امریکا وارد کابل شد


چک هیگل وزیر دفاع امریکا
وزیر دفاع امریکا در میان نگرانی ها روی موافقتنامهء امنیتی و دفاعی امروز وارد کابل شد.

سخنگوی وزارت دفاع امریکا گفت، چک هیگل در این سفر اش از نیرو های امریکایی و دیگر متحدین در افغانستان دیدن کرده و با وزرای دفاع و امور داخله افغانستان ملاقات خواهد کرد.

چک هیگل وزیر دفاع ایالات متحدهء امریکا مصروف دیدار از نیرو های امریکایی در افغانستان می باشد.

این در حالی است که بن بست میان رهبران امریکا و افغانستان روی امضاء قرارداد امنیتی و دفاعی ادامه دارد و با وجود فشار های دیپلوماتیک، حامد کرزی رییس جمهور افغانستان تا هنوز امضاء این قرارداد را رد می کند.

بازدید غیر مترقبهء امروز چک هیگل از افغانستان او را در محور نگرانی ها به خاطر امضاء قرارداد امنیتی و دفاعی کابل – واشنگتن قرار داده است.

اما به نوشتهء خبرگزاری اسوشیتد پرس، وزیر دفاع امریکا پلان ندارد که با رییس جمهور کرزی ملاقات کند و بازدید اش از افغانستان شاید تاثیر اندک روی این موضوع داشته باشد.

موقف ایالات متحدهء امریکا در رابطه به این سند امنیتی واضح و روشن است و حامد کرزی با وجود تصویب لویه جرگه، باز هم با امضاء این سند موافق نیست.

مقامات واشنگتن و ناتو می خواهند که در مورد امضای قرارداد امنیتی و دفاعی دو جانبه باید هر چه زود تر تصمیم گرفته شود که بر اساس آن به نیرو های امریکا اجازه داده می شود که پس از سال 2014 میلادی در افغانستان باقی بمانند تا نیرو های افغان را آموزش داده و علیه تروریزم مبارزه کنند.

اما حامد کرزی می گوید، هیچ گونه قراردادی را امضاء نخواهد کرد که حمله بر خانه های افغانان را اجازه دهد.

کارل ووگ سخنگوی وزارت دفاع امریکا گفت، چک هیگل به افغانستان مسافرت کرده تا از نیرو های امریکایی به خاطر خدمات شان در جنگ افغانستان که دور از خانواده های شان قراردارند، تشکری کند. وی اضافه کرد، وزیر دفاع امریکا در این سفرش همچنان از پیشرفت های امسال در تربیت نیرو های امنیتی افغان نیز ابراز امتنان خواهد کرد.

سخنگوی وزارت دفاع امریکا گفت، چک هیگل در نظر دارد با وزرای دفاع و امور داخلهء افغانستان ملاقات کند و او همچنان به دیگر نقاط افغانستان سفر خواهد کرد تا از نیرو های ایتلاف بازدید به عمل آورد.

این دومین سفر چک هیگل به افغانستان پس از تقرری وی به مقام وزارت دفاع امریکا می باشد.
XS
SM
MD
LG