لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۴ قوس ۱۴۰۰ کابل ۱۰:۲۲

هیگل: وارد کردن فشار بیشتر بر حامد کرزی موثر نیست


چک هیگل وزیر دفاع امریکا
وزیر دفاع امریکا می گوید که همتای افغان او برایش اطمینان داده است که موافقتنامهء امنیتی و دفاعی کابل و واشنگتن به موقع امضا خواهد شد.

وزیر دفاع امریکا گفت، فکر نمی کند که فشار بیشتر امریکا بالای رییس جمهور کرزی جهت تشویق او برای امضای موافقتنامهء امنیتی و دفاعی کابل و واشنگتن موثر تمام شود.

چک هیگل گفته است: "چیزی بیشتر از آنچه قبلاً با رییس جمهور کرزی در این مورد مطرح شده، وجود ندارد که در ملاقات با او اضافه می کرد."

او افزود که هرگز خواهان ملاقات با رییس جمهور کرزی نشده و هدف سفر اش به افغانستان دیدار با آقای کرزی نیست.

چک هیگل پس از سفر غیر منتظره به افغانستان، دیروز شنبه با وزیر دفاع، معین ارشد امنیتی وزارت داخله و لوی درستیز اردوی ملی افغانستان دیدار کرد.

به گفتهء او، بسم الله محمدی، وزیر دفاع افغانستان برایش اطمینان داده است که موافقتنامهء امنیتی و دفاعی کابل و واشنگتن به موقع امضا خواهد شد.

هر چند وزیر دفاع امریکا گفته است که وارد کردن فشار بیشتر بالای رییس جمهور کرزی موثر نیست، اما او و قوماندان عمومی نیرو های امریکایی و ناتو در افغانستان در مورد نزدیک شدن زمان امضای موافقتنامهء امنیتی با امریکا هشدار داده اند.

جنرال جوزیف دانفورد گفته است که اگر موافقتنامهء امنیتی و دفاعی کابل و واشنگتن تا پایان امسال امضا نشود، مجبور است روی بعضی گزینه ها به شمول خروج تمام نیرو ها از افغانستان غور کند.

این جنرال امریکایی در ادامه افزوده است که تاخیر در امضای موافقتنامهء امنیتی با امریکا بی اعتمادی را در نزد افغان ها در مورد حضور آیندهء نیرو های بین المللی در افغانستان ایجاد می کند.

رییس جمهور کرزی گفته است، تا زمانی که امریکا در جهت آغاز پروسهء صلح در افغانستان به طور عملی کار نکند و تلاشی خانه های افغان ها را متوقف نسازد، موافقتنامه را امضا نخواهد کرد.

پیش از سفر چک هیگل به افغانستان، نمایندهء خاص امریکا برای افغانستان و پاکستان و مشاور امنیت ملی امریکا نیز به کابل آمدند.

آنها تلاش کردند رییس جمهور کرزی را تشویق کنند تا موافقتنامهء امنیتی و دفاعی با امریکا را امضا کند.

جمیز دابینز پس از این گفتگو ها گفت، تلاش هایش به جایی نرسید.

سوزان رایس نیز افزود، که در دیدار با آقای کرزی مایوس شد.
XS
SM
MD
LG