لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۴ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۰:۱۲

بازتاب مسایل افغانستان در برخی از روزنامه های جهان


واشنگتن پوست
روزنامه واشنگتن پوست در شماره اخیرش مطلبی دارد در مورد سفر غیر مترقبه چک هیگل وزیر دفاع امریکا به افغانستان.

در بخش از این مطلب آمده است:
چک هیگل بعد از ظهر دیروز در حالی وارد افغانستان شد که جار و جنال بر سر امضای تفاهمنامه امنیتی میان کابل و واشنگتن موجود است.

روزنامه می نویسد که آقای هیگل یکی دیگر از مقام های ارشد امریکایی است که در هفته های اخیر از افغانستان بازدید کردند.

به نوشته روزنامه، مقام های ایالات متحده شک و تردید دارند که رییس جمهور کرزی در آخرین لحظات موقف خود را در ارتباط به امضای قرار داد امنیتی با امریکا تغییر بدهد.

واشنگتن پوست می نویسد که کارل ووک معاون بخش مطبوعاتی وزارت دفاع ایالات متحده امریکا گفته است که چک هیگل با وزیران دفاع و داخله افغانستان ملاقات کرده و با عساکر امریکایی مستقر در این کشور نیز دیدار می کند.
روزنامه به نقل از ووک در ادامه می نویسد که وزیر دفاع ایالات متحده امریکا به افغانستان رفته است تا از خدمت سربازان ایالات متحده که دور از کشور شان سرگرم مبارزه اند و در زمینه ارتقای ظرفیت اردوی ملی افغانستان پیشرفت زیاد داشته اند قدردانی نماید.

واشنگتن پوست نوشته است که چک هیگل وزیر دفاع ایالات متحده در حالی به افغانستان مسافرت کرده است که چند روز پیش جیمز دابینز نماینده خاص امریکا برای افغانستان و پاکستان بعد از ملاقات با رییس جمهور کرزی گفت که رییس جمهور افغانستان هنوز هم بر برخی از شرایط از جمله رهایی زندانیان افغان از زندان گوانتانامو و توقف عملیات نیرو های امریکایی بر خانه های افغان ها تاکید دارد.

واشنگتن پوست در ادامه می نویسد که نخستین مسافرت هیگل به افغانستان در ماه مارچ گذشته نیز با مشکل به همراه بود.

به نوشته روزنامه در آن زمان قرار بود رییس جمهور کرزی و وزیر دفاع امریکا در یک نشست مشترک خبری حضور یابند اما لحظات قبل از آغاز این کنفرانس رییس جمهور کرزی در صحبتی گفت که امریکا دسیسه یی را برای به دراز کشیدن جنگ در افغانستان طراحی کرده است و سپس نشست خبری لغو شد.

بیزنس انسایدر
نشریه بیزنس انسایدر Business Insider در شماره تازه اش نوشته است که وزارت دفاع امریکا جهت تهیه وسایل مخابراتی به اردوی ملی افغانستان از قیمت اصلی آن میلیون ها دالر پول اضافی پرداخت کرده است.
نشریه با اشاره به گزارش مفتش عمومی وزارت دفاع امریکا می نویسد که مقام های قرارداد دهنده اردو پیوسته پول بیشتر جهت تهیه وسایل مخابراتی به اردوی ملی افغانستان پرداخته اند و قیمت هر جنس چند برابر اضافه سنجش گردیده است.

مفتش عمومی وزارت دفاع ایالات متحده امریکا گفته است که اردو بیشتر از سه اعشاریه سه میلیون دالر پرداخته است زیرا مقام های قرارداد دهنده اصول و مقررات حکومت فدرال را عملی نکرده تا قیمت مناسب وسایل را معلوم کنند.
XS
SM
MD
LG