لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۸ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۵:۲۳

مشاهد: برخی افراد در روند استخدام کارمندان ادارات دولتی مداخله می کنند


داکتر احمد مشاهد رییس کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی افغانستان.
کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی افغانستان می گوید که هنوز هم شماری از افراد در روند استخدام در پُست های دولتی مداخله می کنند.

مداخله در استخدام افراد در پُست های دولتی و عدم تطبیق درست قانون مشکلاتی اند که کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی آن را یک معضل جدی عنوان می کند.

داکتر احمد مشاهد رییس کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی به روز شنبه در نشست خبری در کابل گفت که برخی از افراد در روند استخدام کارمندان ادارات دولتی مداخله می کنند:

« در این شک نیست که هنوز هم مشکلات در این عرصه وجود دارد، مداخلات سیاسی، توقعات سنتی که از محافل مختلف اداری به اصطلاح اجتماعی مطرح است. در کمیسیون اصلاحات اداری و دیگر مراجع مربوط به استخدام در اداره ملکی باید افراد به اساس توانایی استخدام شوند که نمی شوند.»

اما آقای مشاهد از هیچ مقام و یا ارگانی که در مقرری ها مداخله می کنند نام نه برد.

عدم تطبیق یک سان قانون مشکل دیگری است که وی به آن اشاره کرده و می گوید، این مشکل در تمام ادارات افغانستان وجود دارد.

کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی از چندین سال بدینسو جهت بلند بردن ظرفیت مدیریت منابع، اصلاحات اداری، استخدام در پُست های دولتی و برخی موارد دیگر فعالیت دارد.

این کمیسیون در حالی از مداخلهء برخی افراد در روند استخدام کارمندان دولتی انتقاد دارد که حدود ده روز پیش رییس جمهور کرزی به خاطر جلوگیری از واسطه در مقرری ها، یک فرمان پنج ماده یی را صادر کرد.

در این فرمان از کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی خواسته شده، کسانیکه بخاطر استخدام شان کدام مقام دولتی را واسطه می کنند از فهرست کاندیدان بیرون ساخته شوند.

اما آگاهان امور سیاسی در قسمت استخدام افراد غیر مستحق در پُست های دولتی، کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی را مقصر می دانند.

محمد حسن ولسمل آگاه سیاسی به روز شنبه در صحبت با رادیو آزادی گفت که این کمیسیون در بخش مقرری ها تحت تاثیر جنگ سالاران قرار دارد:

« اداره اصلاحات اداری و خدمات ملکی یک اداره ناقص است، تمام کار های آن به نفع جنگ سالاران است. بیشتر استخدام شونده ها کسانی اند که به اساس مداخله دیگر ادارات مقرر شده اند.»

ولسمل می گوید، با آنکه کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی از چند سال بدین سو در بخش استخدام کارمندان دولتی فعالیت دارد اما تاکنون نتوانسته مانع مداخله مقام ها در استخدام افراد شود.

در نشست روز یکشنبه کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی که والیان و معاونان شماری از ولایات نیز حضور داشتند، گفتند که هنوز هم مداخله در مقرری ها یک مشکل جدی است.

عبدالولی معاون والی پکتیا و شیر الله ستانکزی امر بخش استخدام وزارت زنان در صحبت با رادیو آزادی گفتند که حالا هم در ادارات افغانستان روابط بر ضوابط حاکم است:

« مداخلات در تقرر و جابجایی افراد هنوز هم با مشکلات ما مواجه استیم تمام بزرگان حکومت و در مجموع دولت چی وکلا، وزیران و یا افراد صاحب نفوذ اند در ساختار اداری کشور مداخله نکنند.»

« تا یک اندازهء مشکلات وجود دارد، بخصوص در ولایت ما، از این بابت با مشکلات زیاد مواجه استیم.»

این بار نخست نیست که از مداخلهء برخی افراد در بخش استخدام کارمندان ادارات دولتی شکایت صورت می گیرد، بلکه در گذشته نیز چند بار در این خصوص انتقاد های زیاد وجود داشته اند.

اما کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی از تمام مقام های بلند پایه و ادارات حکومتی می خواهد که بخاطر از میان برداشتن این معضل با آنان همکاری کنند.


فریبا واحدی
XS
SM
MD
LG