لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۷ قوس ۱۴۰۰ کابل ۱۰:۴۲

«روند تلاشهای صلح افغانستان وابسته به توافقنامهء امنیتی با امریکا است»


تعداد زیاد از روزنامه های چاپ امروز کابل مطالب و مقاله های را در مورد سفر های اخیر مقامات امریکایی از جمله سفر چک هیگل به افغانستان به نشر رسانده اند.

سرنوشت
روزنامهء سرنوشت در سرمقاله اش نوشته که پس از برگزاری لویه جرگهء مشورتی، چک هیگل سومین مقام بلند رتبهء امریکایی است که متواتر به کابل سفر می کنند تا به خاطر امضای توافقتنامهء امنیتی و دفاعی با امریکا بر حکومت افغانستان فشار وارد نمایند.

به باور سرمقاله نویس، فشار اصلی این مقام های امریکایی در جریان دیدار با رییس جمهور کرزی و سایر مقامات افغان است که از دید رسانه ها به دور می ماند.

روزنامهء سرنوشت این اظهارات جیمز دابینز نمایندهء خاص امریکا برای افغانستان و پاکستان را هم نوعی از فشار خوانده که گفته است اگر این توافقنامه به امضا نرسد ممکن جنگ های داخلی در افغانستان دوباره آغاز گردد.

هیواد
روزنامهء دولتی هیواد هم در صفحهء نخست شمارهء امروز اش در یک مطلب اظهارات جیمز دابینز را نقل کرده که در دیدار با رییس جمهور کرزی ابراز داشته است.

به نوشتهء روزنامه آقای دابینز در این دیدار گفته است که روند تلاش های صلح افغانستان هم وابسته به توافقنامهء امنیتی و دفاعی با امریکا است.

روزنامه نوشته است که آقای کرزی در جواب به این اظهارات گفته است، اگر مداخلات خارجی در افغانستان متوقف شوند، صلح در این کشور تامین خواهد شد.

دنیا
روزنامهء غیر دولتی دنیا در یک مطلب روی مصاحبهء معصوم ستانکزی رییس دارالانشای شورای عالی صلح با رادیو آزادی تبصره کرده که گفته است، حالا پاکستان پی برده که نا امنی در افغانستان به ضرر آن کشور هم است.

به نوشتهء روزنامه، تمام افغان ها امیدوار نیستند که پاکستان پس از این در راستای تلاش های صلح افغانستان همکاری صادقانه نماید.

در مطلب همچنان آمده است که مقام های پاکستانی همواره وعده نموده اند اما آن را عملی نکرده اند، به همین خاطر افغان ها باید در برابر وعده های تازهء این کشور از احتیاط کار بگیرند.

آرمان ملی
روزنامهء آرمان ملی در مطلبی به تظاهرات دیروز در شهر کابل تمرکز کرده است.

روزنامه در سرمقاله اش نوشته است که مردم به جای راه اندازی تظاهرات در خصوص مسایل قومی، باید به فکر آبادی کشور شان باشند.
به باور نویسندهء سر مقاله، به اساس احکام دین اسلام و قانون اساسی کشور برتری خواهی قومی و دامن زدن به تعصبات قومی عمل نا روا است و مردم باید از آن بپرهیزند.

روزنامه در یک مطلب دیگر نوشته است که برخی افراد از سوی سپاه پاسداران ایران و استخبارات پاکستان تحریک می شوند تا در مورد مسایل قومی دست به تظاهرات بزنند.
XS
SM
MD
LG