لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۰ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۵:۰۷

حامد کرزی روز جمعه به هند سفر خواهد کرد


حامد کرزی رییس جمهور افغانستان
انتظار می رود رییس جمهور کرزی به روز جمعه به هند برود.

تعداد از رسانه های هندی می گویند، رییس جمهور افغانستان در این سفرش به هند، خواهان جلب حمایت آن کشور از این تصمیم اش خواهد شد که امضای پیمان امنیتی با امریکا را معطل ساخته است.

بر اساس این موافقتنامه، تعداد از نیرو های خارجی بعد از سال 2014 در افغانستان باقی خواهند ماند، قوای افغان را آموزش خواهند داد، و از آنها حمایت خواهند کرد.

به گفته شیدا ابدالی سفیر افغانستان در هند، قبل از سفر رییس جمهور کرزی به هند، مسوده پیمانی آماده شده است که بر اساس آن ایران به هند اجازه می دهد از راه چاه بهار به افغانستان صادرات کند و در آنجا تاسیساتی را نیز برای افغانستان اعمار نماید.

تجار افغان اکثر واردات شان را به افغانستان از راه کراچی و بندر گوادر می کنند.

بندر چاه بهار از گوادر 75 کیلومتر فاصله دارد.

ابدالی گفت، موافقتنامه انکشاف چاه بهار به زودی امضا خواهد شد.

اشرف حیدری معاون سفیر افغانستان در هند، در مورد اینکه آیا این سند در جریان سفر رییس جمهور کرزی به هند امضا خواهد شد، چنین می گوید:

« توافقنامه سه جانبه که قرار است امضا شود، مورد بحث قرار خواهد گرفت، هر دو کشور هند و افغانستان علاقمندی شدید به امضای این توافقنامه دارند و جانب ایران نیز به عین شکل. این توافقنامه آماده شده است و بعد از آن که از سوی هر سه کشور مطالعه و نهایی گردد، امضا خواهد شد.»

ایران و هند در سال 2003 زمانیکه رییس جمهور همان وقت ایران محمد خاتمی به هند رفته بود توافق کردند ظرفیت چابهار را وسعت می دهند ولی تا حال پیشرفت های تعهد شده در چا بهار صورت نگرفته است.

هند در آغاز امسال تعهد کرد که صد میلیون دالر را برای بندر چا بهار مصرف می کند.

هند قبل از آن برای صادرات افغانستان از راه چابهار یک سرک 220 کیلومتری را با مصرف 100 میلیون دالر در غرب افغانستان احداث کرد.
XS
SM
MD
LG