لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۸ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۹:۳۱

رهبران جهان در مراسم ادای احترام به نلسن ماندیلا اشتراک کردند


با وصف ریزش باران وسردی هوا، استدیوم ورزشی سوتو(Soweto) در شهر جوهانسبورگ که گنجایش 95 هزار تن را دارد، از جمعیتی که برای ادای احترام به نلسون ماندیلا گرد آمده اند، تقریباً مملو شده است.

رهبران حدود هفتاد کشور جهان به شمول بارک اوباما رییس جمهور ایالات متحدهء امریکا، لی یان چاو (Li Yuanchao) معاون رییس جمهور چین، راول کاسترو رییس جمهور کیوبا، بان کی مون سرمنشی سازمان ملل متحد، ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه و حامد کرزی رییس جمهور افغانستان در مراسم ادای احترام به نلسون ماندیلا رهبر فقید افریقای جنوبی اشتراک کردند.

در آغازمراسم ادای احترام جمعیت حاضر در استدیوم ورزشی سوتو(Soweto) دوبار تعظیم کرده، جاکوب زوما (Jacob Zuma) رییس جمهورافریقایی جنوبی بیانیهء اصلی مراسم ادای احترام را ایراد کرد.
سریل رامافوسا (Cyril Ramaphosa) معاون کانگرس ملی افریقا در آغاز مراسم ادای احترام به نلسون ماندیلا با اشاره به خدمات وی در زمینهء تامین عدالت و دموکراسی در افریقای جنوبی اظهار داشت:
"امروز ما به طور جمعی خاطرات مان را در مورد نلسن رولی هلالا ماندیلا (Nelson Rolihlahla Mandela) پدر ملت، بنیان گذار و پدر دموکراسی ما منعکس می سازیم."

نلسن مندیلا که به عمر 95 سالگی به تاریخ پنجم دسامبر درگذشت، نخستین رهبر افریقای جنوبی بعد از رژیم اپارتاید بود که بعد از سپری کردن 27 سال در زندان به حیث نخستین رییس جمهور سیاهپوست افریقای جنوبی انتخاب شد.

امروز سه شنبه همچنان مصادف است با بیست ومین سالروز اهدای جایزه صلح نوبل به نلسون ماندیلا و اف. دبلیو کلارک آخرین رییس جمهور رژیم اپارتاید که به خاطر تلاش هایشان در زمینهء تامین صلح در افریقای جنوبی به آنها داده شد.

قبل از آغاز مراسم ادای احترام صدای بوق ها وترانه های خداحافظی فضای استدیوم را پر ساخته بود. باریدن باران در مراسم ادای احترام به ماندیلا، نزد اکثریت سیاه پوستان در افریقای جنوبی به مثابهء نعمت و موهبت خداوندی نگریسته می شود.
هاری تشاه بلاله (Harry Tshabalala) یک رانندهء وزرات عدلیهء افریقای جنوبی می گوید:
"در فرهنگ ما باران نعمت و موهبت خداوندیست. صرف بزرگترین، بزرگترین مردان با آن یاد می شوند. باران زنده گیست و این بهترین هوا برای همچو مناسبت است."

قرار است نلسن ماندیلا به تاریخ 15 دسامبر سال جاری به خاک سپرده شود.
XS
SM
MD
LG