لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۱ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۵:۲۴

امتحان کانکور امسال از ولایات بامیان و نیمروز آغاز شد


وزیر تحصیلات عالی افغانستان می گوید، امتحان کانکور امسال از ولایت های بامیان و نیمروز آغاز گردیده، به اساس پلان ترتیب شده این امتحان در تمام ولایات در 38 حوزه اخذ خواهد شد.

داکتر عبیدالله عبید وزیر تحصیلات عالی به روز سه شنبه در نشست عمومی مشرانو جرگه در مورد آماده گی برای امتحان کانکور سالجاری معلومات ارایه کرد.

آقای عبید تاکید کرد که تدابیر تخنیکی و امنیتی بخاطر راه اندازی این امتحان گرفته شده و نتایج آن نیز نسبت به سال گذشته شفاف خواهد بود.

وزیر تحصیلات عالی همچنان گفت برای سال آیندهء تعلیمی حدود 57 هزار محصل در پوهنتون های دولتی و موسسات تحصیلات عالی جذب خواهند شد:
« با در نظر داشت پلان پذیرش پوهنتون ها، موسسات تحصیلات عالی و ایجاد پوهنځی های جدید در سال 1393، جذب در موسسات تحصیلات عالی در حدود 57 هزار تن خواهد بود.»

به اساس معلومات وزارت تحصیلات عالی، در حال حاضر 31 پوهنتون دولتی در سراسر کشور فعالیت دارند.

وزیر تحصیلات عالی همچنان گفت، بخاطر جذب بیشتر جوانان در موسسات تحصیلات عالی و نیمه عالی آنها در نظر دارند تا در سال آینده دو صد بخش تعلیمی را در پوهنتون های موجود دولتی ایجاد و چهل پوهنځی جدید را نیز فعال نمایند.

به گفته آقای عبید، امتحان کانکور سال آینده تعلیمی در تمام ولایات در 38 حوزه اخذ خواهد شد.

وی همچنان روی شفافیت این امتحان تاکید کرده و از مردم خواست که از طریق شناخت و واسطه بالای کارمندان ارگان های مربوطه فشار وارد نکنند.

به اساس معلومات وزارت تحصیلات عالی، حدود یک صدو بیست هزار تن در امتحان کانکور سال گذشته شرکت کرده بودند.

در همین حال برخی از اعضای مشرانو جرگه با انتقاد از سیستم تعلیمی موسسات تحصیلات عالی از وزیر تحصیلات عالی خواستند که از فعالیت های این نهاد ها نظارت جدی داشته باشد.

رفیع الله حیدری یک تن از این سناتوران در مورد گفت:
« کار پوهنتون های شخصی بسیار ضعیف است، افرادی هم هستند که سند صنف 12 را ندارند اما در این پوهنتون ها شامل هستند و در امتحانات اول نمره نیز می شوند، باید جلو آن گرفته شود.»

« در بعضی پوهنتون های خصوصی برخی از مقامات بلند رتبه درس می خوانند، در طول سمستر سه – چهار روز حاضری نمی دهند، اسناد تحصیلی هم ندارند و به زور تفنگ سالاران خود شان را شامل کرده اند.»

وزیر تحصیلات عالی در حالی از آماده گی ها تخنیکی و امنیتی بخاطر راه اندازی امتحان کانکور خبر می دهد که بسیاری مردم از نتایج امتحان کانکور سال گذشته شکایت دارند.

به همین دلیل شماری زیادی از داوطلبان کانکور سال گذشته در ولایات مختلف کشور دست به تظاهرات نیز زدند.
XS
SM
MD
LG