لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۸ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۵:۵۷

«شاید مقامات هندی بتوانند کرزی را وادار به امضای موافقتنامه امنیتی سازند»


فرستادهء خاص امریکا برای افغانستان و پاکستان گفته است، امیدوار است در جریان سفر حامد کرزی به دهلی جدید، مقامات هندی کرزی را وادار به امضای موافقتنامهء امنیتی و دفاعی با ایالات متحدهء امریکا بسازند.

جیمز دابنز به کمیتهء روابط خارجی مجلس سنای امریکا دیروز گفت، تاخیر در امضای این موافقتنامه نگرانی ها را بیشتر ساخته و بالای اقتصاد افغانستان تاثیر منفی می گذارد.

دابنز افزود که فکر می کند "سفر حامد کرزی به هند تاثیر گذار خواهد بود زیرا او به هند احترام زیاد دارد و روابطش با حکومت هند خوب است".

جیمز دابنز ابراز اطمینان کرد که با وجود پافشاری حامد کرزی بالای امضای این موافقتنامه توسط رییس جمهور آیندهء افغانستان، کابل در نهایت با حضور تقریباً 12000 سرباز امریکایی فراتر از سال 2014 در افغانستان موافقت خواهد کرد.

نمایندهء امریکا برای افغانستان و پاکستان می گوید، همهء کشور های منطقه به جز ایران، از حامد کرزی خواسته اند تا موافقتنامهء امنیتی و دفاعی میان کابل و واشنگتن را امضا کند.

دابنز افزود که شی جین پینگ رییس جمهور چین، نوازشریف صدر اعظم پاکستان و ولادمیر پوتین رییس جمهور روسیه در میان کسانی اند که کرزی را به امضای این موافقتنامه تشویق کرده اند.

دابنز به کمیتهء روابط خارجی مجلس سنای امریکا گفت: " شمار زیادی از این رهبران علاقه مند حضور نظامی امریکا در آسیای مرکزی نیستند، اما میدانند که بدون ادامهء حضور نظامی و کمک های بین المللی، افغانستان را جنگ داخلی تهدید می کند".

در این حال رییس جمهور کرزی به یک روزنامهء فرانسوی گفته است که ایالات متحده یک جنگ روانی را آغاز کرده است تا افغانستان را وادار به امضای این موافقتنامه بسازد.

کرزی به روزنامهء لیموند گفت: " امریکا مانند یک نیروی اشغالگر با افغانستان برخورد می کند".
XS
SM
MD
LG