لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۷ قوس ۱۴۰۰ کابل ۱۰:۴۴

کترین اشتون با رییس جمهور اوکراین دیدار کرد


کترین اشتون رییس سیاست خارجی اتحادیهء اروپا دیشب با رییس جمهور اوکراین وکتور یانوکویچ، در کییف دیدار کرد.

در ادامهء تلاش ها برای حل بحران سیاسی موجود در اوکراین، کترین اشتون رییس سیاست خارجی اتحادیهء اروپا دیشب با وکتور یانوکویچ، در کییف دیدار کرد.

مایا کاچیان چیچ سخنگوی رییس سیاست خارجی اتحادیهء اروپا در صفحهء تویتر خود نوشته است که اشتون و یانو کوویچ بالای موضوعات مهم صحبت کردند.

کاچیان چیج افزود که درین دیدار سه و نیم ساعته دو طرف بالای همهء مسایل مربوط صبحت کردند.

کترین اشتون پس از این دیدار با وکتور یانو کوویچ، به میدان آزادی شهر کییف رفت تا با مظاهره چیان طرفدار اتحادیهء اروپا ملاقات کند.

همچنان در جریان دیشب اشتون با رهبران مخالف حکومت اوکراین دیدار کرد. میدان آزادی کییف، مرکز تظاهرات تقریباً سه هفته یی برضد حکومت وکتور یانو کویچ است.

پس از آنکه رییس جمهور اوکراین از امضای یک قرارداد همکاری با اتحادیهء اروپا خود داری کرد، هزاران معترض خشمگین مظاهرات شان را آغاز کردند.

ظاهراً یانو کوویچ به دلیل فشار ها از سوی روسیه این قرارداد را امضا نکرد و گفت، بهتر است در بدل کییف با روسیه روابطش را نزدیکتر سازد.

اما حالا درین موقف یانوکوویچ انعطاف دیده می شود.

او دیروز گفت اوکراین برای داشتن روابط نزدیک با اتحایهء اروپا تلاش می کند اما روابط تجارتیش با روسیه را نیز باید اعاده کند:

« من کاملاً مخالف آنم که روابط خود با روسیه را نسبت به رواط ما با اتحادیهء اروپا ترجیح دهیم و یاهم بر عکس آن. ما باید راهی را برای اتحاد دوباره پیدا کنیم. فکر می کنم اگر اوکراین با روسیه روابط نزدیک داشته باشد، اروپایی ها در خانه های گرم خواهند خوابید، در صورتی که مانند گذشته مشکلی به وجود نیاید و جریان گاز (توسط روسیه) قطع نشود. این غیر قابل قبول است و ما باید از منافع خود حفاظت کنیم. »

یانو کوویچ افزود که شاید یک هیات دولتی اوکراین امروز چهارشنبه راهی بروکسل شود.

او همچنان گفت که به حکومتش دستور خواهد داد تا پلانی را طراحی کند که به اساس آن خطر اقتصادی برای اوکراین در صورت نزدیکی با اتحادیهء اروپا، به حد اقل کاهش یابد.

به گفتهء یانو کوویچ این پلان باید پیش از برگزاری جلسهء دوجانبهء اوکراین و اتحادیهء اروپا در ماه مارچ آماده شود.

رییس جمهور اوکراین در یک سخنرانی تلویزیونی دیروز گفت، از لوی څارنوال کشورش خواسته است تا راهی را برای آزادی کسانی جستجو کند که در جریان تظاهرات بازداشت شده اند.

اما وکتور یانو کوویچ یکبار دیگر با تاکید گفت: "درخواست مظاهره چیان برای راه اندازی یک انقلاب، امنیت ملی اوکراین را تهدید می کند".
XS
SM
MD
LG