لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۸ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۹:۵۳

صدها پولیس به میدان آزادی در شهر کیف حمله بردند


اوایل صبح امروز صدها پولیس ضد شورش به میدان آزادی در شهر کیف حمله برده، تلاش کردند موانع و سد های ایجاد شده توسط تظاهر کننده گان را از بین برده، میدان آزادی را از وجود تظاهر کننده گان پاک سازند. اما این تلاش آن ها در اثر مقاومت تظاهر کننده گان ناکام شد و پولیس مجبور به عقب نشینی شده است. همچنان تلاش پولیس برای تسخیر عمارت شاروالی به ناکامی مواجه شده و تلاش دوباره برای اشغال آن را پولیس متوقف ساخته است.

تظاهرکننده گان فریاد می زدند"شرم بر شما" و "ما مقاومت خواهیم کرد". نیروهای پولیس در اطراف کمپ تظاهر کننده گان جابجا شده است.

این در حالیست که رییس سیاست خارجی اروپا کاترین اشتون و معاون وزیر خارجهء امریکا ویکتوریا نولاند به اوکرایین رفته اند تا به خاطر دریافت یک راه حل برای بحران موجود، با مقامات و اپوزسیون آن کشور صحبت کنند.

کاترین اشتون بعد از ملاقات با ویکتوریانکوییچ رییس جمهور اوکرایین در حالیکه توسط ارسینی یاتسینوک (Arseniy Yatsenyuk) رهبر حزب اپوزسیون "پدروطن" بدرقه می شد از میدان آزادی که هستهء تظاهرات به شمار رود، بازدید کرد.

تظاهرات در اوکرایین زمانی آغاز شد که ویکتوریانکوییچ رییس جمهور آن کشور قرارداد همکاری با اتحادیهء اروپا را امضا نکرد. گفته می شود این تصمیم در اثر فشار های وارد شده از جانب مسکو گرفته شده است.

ویکتوریانکوییچ رییس جمهور اوکرایین به تاریخ دهم دسامبر اظهار داشت:
"من جداً مخالف، مخالفت با داشتن روابط با اتحادیهء اروپا به نفع روابط با روسیه و یا برعکس آن هستم. برای ما لازم است تا طرق اتحاد را بیابیم. من تصور می کنم اگر اوکرایین با روسیه روابط خوب داشته باشد، اروپا با آرامش و در گرما خواهد خوابید و دشواری های مانند آن زمان که گاز ما قطع شده بود را نخواهیم داشت. این غیر قابل پذیرش است و ما باید از منافع خود دفاع کنیم."

همچنان ویکتوریانکوویچ رییس جمهور اوکرایین با سه رییس جمهور سابق آن کشور، لیونید کرافچوک (Leonid Kravchuk) لیونید کوچما (Leonid Kuchma) و ویکتور یوسچنکو (Viktor Yushchenko) ملاقات کرده، مسالهء حل بحران جاری را مورد بحث قرار داده است.

ویکتوریانکوییچ همچنان گفته است احتمال دارد به تاریخ 11 دسامبر یک هیات اوکرایین به بروکسل برود. وی به حکومتش امر کرده است تا قبل از اجلاس اوکرایین با اتحادیهء اروپا در ماه مارچ، برنامهء را طرح کنند، که در صورت امضای قرار داد همکاری با اتحادیهء اروپا خطر اقتصادی را برای اوکرایین کاهش دهد.

به تاریخ هشتم دسمبر صدها هزارتظاهر کننده طرفدار اتحادیهء اروپا یک مجسمهء ولادیمیر ایلیچ لینن رهبر بلشویک ها و بنیان گذار اتحادشوروی را در شهر کیف واژگون ساخته، دفاتر حکومتی را محاصره کردند و نهم دسامبر پولیس تظاهر کننده گان را از ساختمان ها دولتی دور ساخت.

please wait

No media source currently available

0:00 0:02:56 0:00
لینک مستقیم
XS
SM
MD
LG