لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۱۳ قوس ۱۴۰۰ کابل ۱۱:۳۷

جیمز دابینر: امریکا به این ساده گی هم از افغانستان دست نخواهد کشید


جیمز دابینز نمایندهء خاص ایالات متحدهء امریکا برای افغانستان و پاکستان
جیمز دابینز نمایندهء خاص ایالات متحدهء امریکا برای افغانستان و پاکستان می گوید، سران اکثر کشورهای منطقه به شمول روسیه، چین و پاکستان از حامدکرزی رییس جمهور افغانستان خواسته اند تا توافقنامهء همکاری های امنیتی و دفاعی را با ایالات متحدهء امریکا امضا کند.

جیمز دابینز در اظهارات اخیرش به مجلس سنای امریکا اظهاراطمینان کرد که حامد کرزی بالاخره این توافقنامه را امضا خواهد کرد.

جیمز دابینز نمایندهء خاص ایالات متحدهء امریکا برای افغانستان و پاکستان گفته است، ولادیمیرپوتین رییس جمهور روسیه، نوازشریف صدراعظم پاکستان و شی چین پنگ رییس جمهور چین از رییس جمهور کرزی خواسته اند تا توافقنامهء همکاری های امنیتی و دفاعی را با ایالات متحدهء امریکا امضا کند. صرف ایران با امضای این توافقنامه ابراز مخالفت کرده است.

جیمز دابینز تاکید کرده است که ایالات متحدهء امریکا به این ساده گی هم از افغانستان دست نخواهد کشید.
جیمز دابینز نمایندهء خاص ایالات متحدهء امریکا برای افغانستان و پاکستان می گوید، با آنکه برخی رهبران کشورهای این منطقه مخالف حضور نظامی امریکا اند، اما همهء آن ها می پذیرند که بدون ادامهء مساعدت های نظامی و اقتصادی جامعهء جهانی افغانستان با جنگ های داخلی مواجه خواهد شد.

به گفته آقای دابینز این جنگ خطر افزایش تندرویی، مهاجرت ها و اخلال در تجارت را دراین منطقه در قبال داشته وتهدید به همهء منطقه افزایش خواهد داد.

به نظر می رسد جیمز دابینز نمایندهء خاص ایالات متحدهء امریکا برای افغانستان و پاکستان حین صحبت در کمیتهء رروابط خارجی مجلس سنا آن کشور از اظهارات قبلی اش عقب نشینی کرده است که گفته بود، در صورت که رییس جمهور کرزی توافقنامهء همکاری های امنیتی و دفاعی را با امریکا امضا نکند، شاید ایالات متحدهء امریکا تا ختم سال آینده میلادی همهء عساکرش را از افغانستان خارج سازد.

جان مککین سناتور جمهوریخواه از جیمز دابینز خواسته است، تعداد عساکری را مشخص کند که بعد از سال 2014 میلادی در افغانستان باقی خواهند ماند.

به گفتهء سناتورجان مککین اعلان تعداد عساکر امریکایی که بعد از سال 2014 میلادی در افغانستان باقی می مانند، رییس جمهور کرزی را به امضای توافقنامهء همکاری های امنیتی و دفاعی با واشنگتن تشویق خواهد کرد.

حامد کرزی رییس جمهور افغانستان تاکید می کند، تا زمانی که ایالات متحدهء امریکا برای تحکیم صلح در افغانستان گام های عملی را نبرداشته و عملیات بالای خانه های افغان های را متوقف نسازد، توافقنامهء همکاری های امنیتی و دفاعی با واشنگتن امضا نخواهد کرد.

please wait

No media source currently available

0:00 0:02:35 0:00
لینک مستقیم
XS
SM
MD
LG