لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۷ قوس ۱۴۰۰ کابل ۱۱:۲۷

مقامات افغان دلیل کاهش قیمت پول افغانی و بلند رفتن قیمت ها را بیان کردند


وزارت تجارت و صنایع و دافغانستان بانک می گویند، برای جلوگیری از افزایش قیمت مواد اولیه و کاهش نرخ افغانی در برابر اسعار خارجی اقداماتی را روی دست دارند.

افزایش قیمت مواد اولیه و اسعار خارجی در برابر پول افغانی در بازار های کشور نماینده های مردم را وا داشت تا مسوولان مربوط حکومتی را به جلسهء استجوابیهء ولسی جرگه فرا خوانند.

وزیر مالیه، معیین وزارت تجارت و صنایع و رییس دافغانستان بانک مقام های بودند که در این جلسه حضور یافتند.

بسیاری از اعضای ولسی جرگه نگرانی شان را به خاطر کاهش قیمت پول افغانی در برابر اسعار خارجی و افزایش نرخ مواد اولیه در بازار های کشور ابراز کردند.

مزمل شینواری معیین وزارت تجارت و صنایع در جواب به این نگرانی های وکلا گفت که بلند رفتن قیمت مواد اولیه عوامل مختلف دارد:
« ثاثیر نخست روی مواد اولیه این بود که یک هفته پیش از برگزاری لویه جرگهء مشورتی چهار راه کابل مسدود شدند و زیاد تر مواد به کابل نمی آمدند.
مساله دوم این است که در این اواخر در گمرک پاکستان در تور خم یک انفجار صورت گرفت و به همین خاطر یک هفته تمام واردات به افغانستان متوقف بودند.
در رابطه به مواد نفتی باید گفت که ما چندین مشکل در این مورد داشتیم، یک مشکل این بود که زیاد تر گاز در کشور از ترکمنستان وارد می شود. یک فابریکه در این کشور به نام سعیدی استخراج گاز را توقف داده است. »


کاهش پول افغانی در برابر اسعار خارجی به خصوص دالر امریکایی و مسدود شدن راه های مواصلاتی در برخی از ولایات کشور در آستانهء فصل زمستان دو دلیل دیگری اند که به گفتهء آقای شینواری سبب بلند رفتن قیمت مواد اولیه در کشور شده است.

در چند روز اخیر نرخ مواد اولیه به خصوص آرد، گاز مایع و تیل در بازار های کابل و سایر ولایات افزایش داشته و بر عکس قیمت پول افغانی در برابر اسعار خارجی به طور سرسام آور پایین آمده است.

این مساله نگرانی جدی مردم را در سراسر افغانستان نیز به همراه داشته است.

شماری از اعضای ولسی جرگه در خصوص بلند رفتن قیمت اسعار خارجی در برابر پول افغانی پرسش های را از رییس دافغانستان بانک مطرح کردند.

نورالله دلاوری این مساله را پذیرفت و گفت که برای جلوگیری آن یک سلسله اقدامات را روی دست گرفته شده اند.

از سوهم شماری از نماینده های مردم در ولسی جرگه از وزیر مالیه پرسیدند که آیا بلند رفتن نرخ اسعار خارجی در برابر پول افغانی با جنجال ها در رابطه به توافقنامهء امنیتی و دفاعی با امریکا هم ارتباط دارد یا خیر؟

حضرت عمر زاخیلوال در این مورد به گونهء واضح جواب نداد اما گفت که این مشکل جدی و دایمی نیست.

اما شماری از آگاهان امور اقتصاد باور دارند که ادامهء جنجال ها در مورد این توافقنامه، اثرات ناگوار بر افزایش قیمت مواد اولیه و کاهش پول افغانی در مقابل اسعار خارجی داشته است.


سید فتح محمد بها
XS
SM
MD
LG