لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۴ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۷:۲۲

حسین جیلانی به حیث قاضی القضات جدید پاکستان تعیین شد


تصدق حسین جیلانی امروز پنجشنبه به حیث قاضی القضات جدید پاکستان حلف وفاداری یاد کرد.

در مراسم تحلیف حسین جیلانی که امروز در ریاست جمهوری این کشور برگزار گردید، بشمول نواز شریف صدراعظم، مقام های ارشد پاکستان اشتراک کردند.

حسین جیلانی 64 ساله که از سال 2004 تا کنون به حیث قاضی در محکمه عالی پاکستان ایفای وظیفه می کرد بعد از آنکه افتخار چودری قاضی القضات پیشین این کشور روز گذشته تقاعد کرد به حیث قاضی القضات جدید تعیین شد.

افتخار چودری در سال 2005 میلادی از سوی جنرال پرویز مشرف به حیث قاضی القضات تعیین شده بود و سه سال بعد، پس از سازماندهی اعتراضات علیه حاکمیت نظامی دوباره از سوی مشرف برکنار گردید.

پرویز مشرف در سال 2007 بشمول قاضی القضات بیش از شصت قاضی پاکستانی را از وظایف شان برکنار کرده و در منازل شان نظربند کرد.

اما قاضی القضات پیشین با براه اندازی اعتراضات علیه رژیم دکتاتوری مشرف توانست یکبار دیگر نظام عدلی و قضایی این کشور را بر حال سازد.

افتخار چودری که در برکناری رییس جمهور سابق پاکستان پرویز مشرف نقش داشت، در زمینهء ترویج حقوق بشر و استقلالیت سیستم قضایی در پاکستان ستایش شده است.

اما او همچنان به جانبداری حزبی که برای یک قاضی ارشد غیر قابل قبول است، متهم می باشد.

یکی از قضیه های مهم و جنجال برانگیز افتخار چودری در سال 2012 این بود که وی یوسف رضا گیلانی صدراعظم پیشین پاکستان را به جرم اهانت از فیصله محکمه صلب صلاحیت کرد.

اکنون حسین جیلانی در حالی به حیث قاضی القضات جدید پاکستان تعیین گردیده که به گفته منابع عدلی و قضایی اینکشور برخی از قضیه های مهم برای بررسی انتظار وی را دارند.


فرشته ندا، پشاور
XS
SM
MD
LG