لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۷ قوس ۱۴۰۰ کابل ۱۰:۳۸

نگرانی ها در مورد مسدود بودن راه اکمالاتی ناتو در پاکستان


برخی از آگاهان امور سیاسی پاکستان در مورد مسدود بودن مسیر اکمالاتی ناتو در خاک این کشور ابراز نگرانی کرده می گویند، اگر حکومت مرکزی هرچه زودتر اقدام بازگشاهی این مسیر را نکند پاکستان با مشکلات زیادی روبرو خواهد شد.

این در حالیست که چک هیگل در بازدید اش از اسلام آباد بروز دو شنبه به نواز شریف هشدار داد که اگر راه اکمالاتی نیرو های ناتو از سوی پاکستان باز نشود، اعضای مجلس نماینده گان امریکا، می توانند کمک های نظامی با اسلام آباد را به حالت تعلیق در آورند.

رحیم الله یوسفزیی آگاه امور سیاسی پاکستان به رادیو آزادی گفت، با وجود هشدار امریکا حیران کننده است که چرا حکومت مرکزی در مورد بازگشایی مسیر اکمالاتی ناتو با حزب که باعث بستن آن شده صحبت نمی کند:

« فعلاً به پاکستان کدام مشکل خلق نگردیده اما اگر وضع به همین شکل باقی بماند و مسیر اکمالاتی ناتو زود بازگشاهی نگردد واقعاً که جای نگرانی خواهد بود و پاکستان می تواند با مشکلات روبرو گردد. به نظر من حیران کننده است که چرا تا هنوز حکومت مرکزی نواز شریف با حزب عمران خان در مورد بازگشایی این مسیر صحبت نکرده و این موضوع را حل نساخته؟ »

مرز تورخم از تاریخ 23 نوامبر به اینسو بروی اکمالات ناتو از سوی حزب تحریک انصاف به رهبری عمران خان که حزب بر سر اقتدار در ایالت خیبر پشتونخوا است، در اعتراض علیه حملهء طیاره بی پیلوت امریکایی که در آن رهبر طالبان پاکستانی حکیم الله محسود کشته شد، مسدود گردیده است.

اقبال ختک یک آگاه سیاسی دیگر از پاکستان می گوید، اسلام آباد قبلاً نیز برخی از خواسته های امریکا را که یکی آن براه اندازی عملیات نظامی علیه شورشیان مستقر در خاک اش است، نادیده گرفته و اگر اینبار در خروج بخش اعظم نیرو های خارجی از افغانستان با مسدود کردن مسیر اکمالاتی ناتو مشکلات ایجاد کند، روابط میان اسلام آباد و واشنگتن بیشتر از این تیره خواهد گردید:

« امریکا می خواهد که پاکستان در قبال افغانستان گام های بردارد که از طریق آن خروج نیرو های خارجی از آن کشور با مشکل دچار نگردد. اما پاکستان قبلاً نیر برخی از خواسته های امریکا را نادیده گرفته مانند خواست براه اندازی عملیات علیه گروه های شورشی مستقر در این خاک و اگر اینبار به خواست امریکا توجه نکند تنش ها بیشتر از این میگردد. »

ادامه حملات طیاره های بی پیلوت از سوی امریکا در مناطق قبایلی پاکستان باعث بروز تنش ها میان اسلام آباد و واشنگتن گردیده است.

اسلام آباد به این باور است که حملات طیاره های بی پیلوت نتایج معکوس داشته و این حملات در تلاش های مبارزه با تروریزم، موثر نبوده اند.

رحیم الله یوسفزی می افزاید، حکومت مرکزی از این اقدام تحریک انصاف برای بستن مسیر اکمالاتی ناتو استفاده کرده و در عوض بازگشایی آن، خواهان متوقف نمودن حملات طیاره های بی پیلوت از امریکا می گردد.


فرشته نگاه، پشاور
XS
SM
MD
LG