لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۸ قوس ۱۴۰۰ کابل ۱۲:۲۵

سمر: عفو کردن بهتر است از انتقام گرفتن


رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از خانواده های قربانیان جنگ های داخلی در کشور می خواهد تا کسانی را که به جرم شان اعتراف کرده و عذر خواهی می کنند، مورد عفو قرار دهند.

مسوولان کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان به این باور اند که انتقام جویی خشونت ها را افزایش داده و سبب بیشتر شدن تعداد قربانیان در کشور می گردد.

رییس این کمیسیون می گوید دولت مردان در کشور باید جراات نموده و به واقعیت ها اعتراف کنند. سیما سمر می گوید با آنکه گذشته فراموش نمیشود اما مردم باید افرادی را که معذرت خواهی می کنند عفو نمایند:

« اعتراف به جرایم و معذرت خواهی هیچگاه حق قربانیان را نفی نمی کند هر قربانی در هر زمان می تواند ادعا بکند و فرد مجرم را اگر می خواست به عدالت بکشاند البته من خواهش می کنم که گذشته ها را ببخشند. »

خوژمن علومی معین شاروالی کابل نیز در مراسم نامگذاری یک جاده در شهر کابل به نام قربانیان جنگ از کسانی که دست شان به خون مردم آلوده است خواست تا از مردم عذر خواهی کنند.

این سخنان در حالی مطرح می شوند که چند روز پیش سازمان داد خواهی اجتماعی با برگزاری یک نمایشگاه تصاویر قربانیان جنگ های داخلی در کشور خواهان بر کنار شدن جنایت کاران از کرسی های دولتی و محاکمه آنان شدند.

این در حالی است که حدود دوماه پیش جنرال عبدالرشید دوستم رهبر حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان بخاطر آسیب دیدن مردم در جنگ های داخلی از آنان، معذرت خواست.

جنبش ملی یکی از طرف های درگیر در جنگ سال های گذشته در افغانستان خوانده می شود. اما شماری از خانواده های قربانیان جنگ تاکید دارند که مجرمین باید محاکمه شوند.

دوتن از خانواده های قربانیان در مورد به رادیو آزادی چنین گفتند:
« تمام افرادی که در سه دهه جنایت کرده اند به میز محاکمه کشانده شوند. باید که محاکمه شوند اینها هنوز هم در حکومت هستند دست فروش و یا دکاندار جنایت نکرده بلکه همین افراد کرده که قبلاً به دوتاسه هزار نفر داشتند. »

از سوی هم رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می گوید مستند سازی را که این کمیسیون در خصوص مجرمین انجام داده، نشان میدهد که تمام اقوام در دوره های مختلف به نحوی در افغانستان آسیب دیده اند.

مسوول این کمیسیون تاکید دارند که یکی از مشکلات در افغانستان بی عدالتی و عدم دسترسی مردم به محاکم بوده است که اکثر افراد ملکی بدون محاکمه به قتل رسیده اند.

وی می گوید بیشتر قربانیان که نام های شان در لست پنج هزار نفری قرباینان جنگ در افغانستان که از سوی څارنوالی هالند منتشر گردید فعلاً برای عدالت ثبت نام کرده اما هزارها قربانی دیگر تا به حال نام های شان ثبت ناشده باقی مانده اند.


جاوید حسن زاده
XS
SM
MD
LG