لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۸ قوس ۱۴۰۰ کابل ۱۱:۵۶

حامد کرزی: تمام مردم در برابر اطفال بی سرپرست مسوولیت دارند


رئیس جمهور افغانستان حامد کرزی، از تاجران ملی و سازمان های امداد رسان بین المللی می خواهد تا از کودکان بی سرپرست و یتیم افغان دستگیری نمایند.

رئیس جمهور کرزی از وضعیت زنده گی اطفال بی سرپرست و یتیم که دستخوش یک سلسله محرومیت های اجتماعی شده اند اظهار نگرانی کرد.

وی روز پنجشنبه طی یک بیانیه رادیویی، جنگ و تحولات سه دهه اخیر در کشور را عامل نقض حقوق بشری اطفال بی سرپرست و عدم رسیده گی به وضعیت آنان خواند.

رئیس جمهور کرزی، در حالی که از مکلفیت های تمام افراد جامعه به خصوص تاجران ملی و نهاد های بین المللی در خصوص این گروه سخن می گفت، عدم دسترسی این اطفال به حق آموزش را برای آینده کشور زیانبار خواند:

« موسسات حکومتی و خیریه بخصوص تمام مردم در برابر اطفال بی سرپرست مسوولیت دارند ما در تمام کشور تجار و سرمایه داران را داریم و از آنان توقع داریم تا این اطفال را در زمینه دسترسی به تعلیم و زنده گی بهتر کمک نمایند، اگر ما در این مورد توجه نکنیم امکان دارد که بسیاری از آنان از حق تعلیم محروم و بی سرپرست بمانند. »

رئیس جمهور کرزی افزود، بیشتر اطفال در افغانستان در نتیجه جنگ های داخلی، بمباردمان نیروهای خارجی و حملات بمبی و انتحاری بی سرپرست شده و در بی سرنوشتی بسر می برند.

این اظهارت رئیس جمهور در حالی صورت می گیرد که کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نیز از افزایش اطفال کارگر که بیشتر شان سرپرست ندارند و شمارشان نزدیک به دو میلیون تن در کشور می رسد ابراز نگرانی می کند.

این اداره از محرومیت های اجتماعی این اطفال یاد آور شده می گوید که به دلیل فقر و تنگ دستی در اکثر اوقات اطفال از درس و تعلیم به دور مانده و مشکلات فراوانی چون لت و کوب از جانب کار فرما، تجاوزات جنسی و قاچاق انسان گریبان گیر آنان است.

با این همه وزارت کار امور اجتماعی، شهدا و معلولین افغانستان، ایجاد پرورشگاه ها را بخشی از فعالیت های این وزارت در جهت بهبود وضعیت اطفال بی سرپرست در کشور می خواند.

اما این وزارت امکانات دست داشته را برای رسیده گی به وضعیت تمامی اطفال بی سرپرست که بر اساس سروی دو سال قبل اداره یونیسف حدود یک صد هزار تن در کشور گزارش شده خیلی محدود می خواند.

واصل نور مهمند معین وزارت کار امور اجتماعی:
« ما به تعلیم استندرد ضرورت داریم فعلاً هم اکثریت پرورشگاه های ما در حویلی ها کرایی است، اطفال در اینجا 80 افغانی در 24 ساعت مصرف اعاشه دارند که بودیجه در این زمینه هم کافی نیست خوب است که تاجران ملی ما توجه کنند. »

به گفته این وزارت هم اکنون 13 هزار کودک بی سرپرست در پرورشگاه های دولتی و نزدیک به 10 هزار دیگر در پرورشگاه های غیر دولتی تحت سرپرستی قرار دارند.

نهاد های مدافع از حقوق اطفال همواره از بی توجهی حکومت افغانستان در زمینه عدم رسیده گی به وضعیت اطفال در بیش از 10 سال اخیر انتقاد می کنند.

آنان می گویند که عدم رسیده گی به وضعیت زنده گی اطفال سبب شده تا در بسیاری از موارد مخالفین مسلح از این کودکان برای اهداف تخریبی شان استفاده نمایند.


ویدا بره کی
XS
SM
MD
LG