لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۴ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۰:۳۶

رئیس جمهور کرزی در یک سفر 4 روزه عازم هند شد


مقام ها در ارگ ریاست جمهوری افغانستان می گویند که رئیس جمهور کرزی در این سفرش به هند با منموهن سنگهـ صدراعظم این کشور، سلمان خورشید وزیر خارجه و شماری از مقام های بلند رتبه هند دیدار خواهند کرد.

فایق واحدی معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان به روز پنجشنبه در صحبت با رادیو آزادی گفت که آقای کرزی در این سفر مطابق به سند امضا شده ستراتیژیک میان دو کشور خواهان همکاری های بیشتر همه جانبه از هند خواهد شد:

« هدف اصلی این سفر گسترش هر چه بیشتر روابط و همکاری ها میان دو کشور است در حاشیه این سفر رئیس جمهور با تعدادی از تجار نیز دیدار خواهد کرد.
در حال حاضر تهداب نیرومند همکاری میان دو کشور وجود دارد و تمامی این همکاری ها در تمامی ساحات سیاسی، اقتصادی، تجارتی، فرهنگی، امنیتی، نظامی و سایر ساحات می تواند گسترش یابد. »


آقای واحدی افزود که رئیس جمهور کرزی در سفر اش به هند در کنفرانس روابط بین المللی "هند و مشارکت های انکشافی آسیا و افریقا" نیز اشتراک و سخنرانی خواهند کرد.

در این سفر چهار روزهء رسمی رئیس جمهور کرزی را شماری از مقام های بلند رتبه دولتی همراهی می کنند.

هند و افغانستان در سال 2011 میلادی سند همکاری های دراز مدت ستراتیژیک را امضا کردند.
در این سند همکاری های همه جانبهء هند با افغانستان گنجانیده شده است.

یکروز قبل از این اشرف حیدری معاون سفیر افغانستان در دهلی جدید به رادیو آزادی گفت که رئیس جمهور کرزی در این سفر در پارلمان هند نیز سخنرانی خواهد کرد.

در این حال جمیز دابنز نماینده خاص ایالات متحده امریکا برای افغانستان و پاکستان ابراز امیدواری کرده که مقام های هندی بتوانند رئیس جمهور کرزی را برای امضای توافقنامه امنیتی و دفاعی با امریکا قناعت بدهند.

در این میان شماری از آگاهان سیاسی سفر رئیس جمهور کرزی را در شرایط کنونی به نفع کشور خوانده و می گویند که امکان دارد هند در خصوص امضای توافقنامه امنیتی و دفاعی با واشنگتن به رئیس جمهور کرزی مشورهء مثبت بدهند.

جاوید کوهستانی یکی از این آگاهان:
« چون هندوستان همیشه بحیث یک بازیگر حضور دارد، خطرات که در منطقه وجود دارد به خصوص شکل گیری تروریزم، تهدیدات تروریستی و تهدیدات که برای مردم دو کشور وجود دارند رهبران دو کشور در این موارد صحبت های خواهند داشت.
و همچنان مقام های هندی توصیه بکنند که اگر امکان داشته باشد رئیس جمهور افغانستان توافقنامه امنیتی و دفاعی را با امریکا امضا بکند. »


رئیس جمهور کرزی در ماه ثور سال جاری نیز برای دو روز به یک سفر رسمی دو روزه به هند رفت.

آقای کرزی از مقام های هندی خواست تا در بخش تجهیز نیروهای امنیتی افغان کمک کنند.

به باور برخی آگاهان برای حل مشکلات موجود در افغانستان باید به سطح منطقه کار صورت گیرد.

آنان سفر رئیس جمهور کرزی را به هند و سایر کشور های منطقه جهت گسترش و تقویت همکاری ها موثر می خوانند.


سحر لیوال
XS
SM
MD
LG