لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۵ قوس ۱۴۰۰ کابل ۱۲:۰۹

حامد کرزی هند را به افزایش کمک های نظامی تشویق کرد


حامد کرزی رییس جمهور افغانستان امروز هنگام صحبت در دهلی جدید، تلاش کرد تا هند را به افزایش کمک های نظامی به افغانستان تشویق کند.

حامد کرزی همچنان تاکید کرد که هیچ کس نمی تواند اورا با جبر به امضای توافقنامهء همکاری های امنیتی و دفاعی با ایالات متحدهء امریکا وادار سازد.

حامد کرزی در مصاحبه با شبکهء تلویزیونی (NDTV) هند با اظهار اینکه حرف های سخت جایی را نمی گیرد و افغان ها مردمانی اند که هرگز تسلیم فشار نمی شوند، گفت:
"اگر ما دوستان و متحدان هستیم، لازم است تا مانند دوستان و متحدان با من برخورد شود و شایسته آن نیست که بر من حملات روانی کنند."

براساس توافقنامهء همکاری های امنیتی و دفاعی بین کابل و واشنگتن، ایالات متحدهء امریکا و متحدان وی مساعدت هایشان را تا سال 2024 میلادی با افغانستان ادامه خواهند داد. تعدادی از آموزگازان امریکایی برای خاطر تعلیم و تربیهء نیروهای امنیتی افغانستان در این کشور باقی می مانند.

رییس جمهور کرزی که تحصیلات عالی اش را در هند تمام کرده است با هندوستان روابط حسنه دارد. ایالات متحدهء امریکا آرزومند بود تا هند بتواند، رییس جمهور کرزی را به امضای توافقنامهء همکاری های امنیتی و دفاعی با واشنگتن تشویق کند.

حامد کرزی در آغاز این مسافرت سه روزه اش به هند با منموهن سنگ صدراعظم هند و سلمان خورشید وزیر خارجهء آن کشور ملاقات کرده است.

وی در جریان ملاقات هایش تلاش کرد به مقامات هند اطمینان دهد که با خروج نیروهای بین المللی الی پایان سال 2014 از افغانستان، زمینه بازگشت دوبارهء طالبان به قدرت مساعد نخواهد شد.

رییس جمهور کرزی در صحبت با شبکهء تلویزیونی (NDTV) هند گفت، در صورتیکه شرایط ارایه شده توسط اداره وی در مورد امضای قرارداد امنیتی با امریکا عملی نشود، هیچکس نمی تواند وی را به امضای آن وادار کند. حامد کرزی گفت:
"ما امضا خوهیم کرد، اما زمانی که مطمین شویم، امضای این سند، امنیت را به افغانستان می آورد، پروسهء صلح آغاز می شود و احساس امنیت و رفاه کنیم."

درآغاز صحبت با شبکهء تلویزیونی (NDTV) رییس جمهور کرزی از امضای این توافقنامه صحبت کرد، اما بعد گفت، این توافقنامه می تواند بعد از انتخابات ریاست جمهوری افغانستان امضا شود.

موقف رییس جمهور کرزی در مورد امضای توافقنامهء همکاری های امنیتی و دفاعی، ایالات متحدهء امریکا را متاثر ساخته است.

جیمز دابینر نمایندهء خاص ایالات متحدهء امریکا برای افغانستان و پاکستان در جریان صحبت در مجلس سنای امریکا ابراز امیدواری کرده بود که هند بتواند رییس جمهور کرزی را به امضای توافقنامهء همکاری های امنیتی و دفاعی با واشنگتن تشویق کند.

مقامات امریکایی می گویند، امضای این توافقنامه قبل از پایان سال جاری میلادی برای برنامه ریزی حفظ نیروهای بین المللی بعد از سال 2014 میلادی در افغانستان مهم است.
XS
SM
MD
LG