لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۸ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۱:۱۲

«خروج کامل از افغانستان دست آوردها علیهء القاعده و طالبان را برهم خواهد زد»


روزنامه دیلی تلگراف چاپ بریتانیا در شماره اخیر خود مطلبی دارد تحت عنوان خروج کامل قوای امریکا از افغانستان دست آوردهای مبارزه علیه القاعده و طالبان را برهم خواهد زد.

روزنامه از قول لوی درستیز قوای امریکا جنرال مارتین دیمپسی نوشته است که می گوید نیرو های امنیتی افغانستان با وجود میلیاردها دالر کمک و حمایت از سوی جامعه بین المللی بعد از 13 سال هنوز هم با مقاومت سرسخت مخالفین مسلح روبرو می باشند.

به نوشته روزنامه جنرال دیمپسی همچنان گفته است، این خیلی مهم می باشد که بعد از خروج قوای محارب بین المللی از افغانستان، یک حکومت فعال در این کشور به میراث گذاشته شود و یک اردوی که بتواند از قیام دوباره القاعده و گروه های وابسته به آن جلوگیری نماید.

از همین رو به نوشته روزنامه دیلی تلگراف مقامات امریکایی هشدار میدهند که در صورت خروج تمام قوای امریکا از افغانستان دست آوردها برای امنیت این کشور و ثبات منطقه به باد فنا خواهد رفت. اما لوی درستیز امریکا در مورد اینکه کدام برنامه برای خروج کامل قوای امریکا از افغانستان طرح شده باشد، چیزی نگفت.

روز نامه می افزاید البته مقامات امریکا تاکید بر این دارند که این موافقتنامه هرچه زودتر امضا شود تا آنها پلانگذاری خودرا آغاز کنند. به نوشته روزنامه تمام اختلافات و مشکلات در مورد موافقتنامه امنیتی بین واشنگتن و کابل حل شده بود، اما یکباره رییس جمهور کرزی تصمیم گرفت که امضای آنرا به تعویق می اندازد.

روزنامه وال ستریت ژورنال در شماره اخیر خود در باره عواقب تاخیر امضای سند همکاری امنیتی بین کابل و واشنگتن و تاثیر آن بر بازار اسعار افغانستان مطلبی را به نشر رسانده است که در بخش آن می نویسد، افغان ها آشفته شده و خرید دالر را آغاز کرده اند.

به نوشته روزنامه صرافان افغان در سرای شهزاده کابل می گویند بعد از اعلان رییس جمهور کرزی در مورد تاخیر امضای این سند مردم بشکل بی سابقه خرید دالر را شروع کرده اند. به گفته صرافان بیانات رییس جمهور کرزی اعتماد مردم را به امنیت آینده افغانستان بعد از سال 2014 کاهش داده است.

روزنامه وال ستریت ژونال می افزاید در سال جاری نرخ افغانی در مقابل دالر 11 فیصد کمتر شده و هم اکنون برای هر دالر تقریبا 60 افغانی پرداخت می شود.

همچنان نرخ برنج که یکی از مواد ضروری خوراکی در افغانستان می باشد 30 فیصد بلند رفته و نرخ میوه از آن هم بیشتر افزوده است.

روزنامه از قول باشنده گان کابل می نویسد که گفته اند حد وسط درآمد یک خانواده عادی در این شهر ماهانه تقریبا 120 دالر می باشد و با بلند رفتن سرسام آور نرخ اشیا در اینجا امرار حیات با مشکلات زیاد روبرو شده است.
XS
SM
MD
LG